ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2020 > 12th October

ACT Track League Results 12th October

Event 1 Group1 – 16 Lap Courses des Primes
lap   pts  
1 65 Emily Burgess Sport City Velo 0.5  
2 65 Emily Burgess Sport City Velo 0.5  
3 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
4 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
5 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
6 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
7 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
8 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
9 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
10 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
11 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
12 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
13 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
14 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
15 88 Archie Atkinson Private Member 0.5  
1st 88 Archie Atkinson Private Member 1.5  
2nd 62 Luca Bednarek Kirklees CA 1  
3rd 59 Lily Brindle Sport City Velo 0.5  
Time 5:17.760  
 
Event 2 Group 2 – 20 Lap Courses des Primes
lap   pts  
1 61 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
2 61 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
3 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
4 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
5 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
6 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
7 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
8 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
9 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
10 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
11 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
12 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
13 212 Daniel Gooding Cheshire Maverics 0.5  
14 1 Cat Ferguson Shibden CC 0.5  
15 212 Daniel Gooding Cheshire Maverics 0.5  
16 35 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 0.5  
17 35 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 0.5  
18 31 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
19 31 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
1st 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 1.5  
2nd 35 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 1  
3rd 3 James Ingham Green Jersey CC 0.5  
Time 6:28.554  
 
Event 3 Group 3 – 25 Lap Courses des Primes
lap   pts  
1 9 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
3 173 Kim Baptista Restore Cycling Team 0.5  
4 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
5 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
6 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
8 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
9 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
10 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
11 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
12 173 Kim Baptista Restore Cycling Team 0.5  
13 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
14 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
15 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
16 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
17 173 Kim Baptista Restore Cycling Team 0.5  
18 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
19 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
20 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
21 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
22 173 Kim Baptista Restore Cycling Team 0.5  
23 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
24 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo 1.5  
2nd 211 Iain Davidson Private Member 1  
3rd 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
Time 7:50.950  
 
Event 4 Group 1 - Elimination Race
1st 5 John White North Cheshire Clarion  
2nd 62 Luca Bednarek Kirklees CA  
3rd 50 Megan Lloyd Harry Middleton CC  
Time 7::04.433  
 
Event 5 Group 2 - Elimination Race
1st 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
2nd 212 Daniel Gooding Cheshire Maverics  
3rd 1 Cat Ferguson Shibden CC  
Time 5:08.100  
 
Event 6 Group 3 - Elimination Race
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 211 Iain Davidson Private Member  
3rd 253 Oliver Cook Private Member  
Time 3:17.263  
 
Event 7 Group 1 – 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 88 Archie Atkinson Private Member 15 3
2nd 65 Emily Burgess Sport City Velo 10 2
3rd 21 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion 10 1
4th 62 Luca Bednarek Kirklees CA 8 0
Time 7:02.294  
 
Event 8 Group 2 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 35 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 19 3
2nd 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 15 2
3rd 30 Rhys Wytchard Alba Rosa 10 1
4th 3 James Ingham Green Jersey CC 8 0
Time 10:36.356  
 
Event 9 Group 3 – 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo 23 3
2nd 173 Kim Baptista Restore Cycling Team 10 2
3rd 57 Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion 2 1
4th 46 Sam Slater Sport City Velo 1 0
Time 13:52.237  
 
Event 10 Group 1 - Scratch Race
1st 88 Archie Atkinson Private Member  
2nd 21 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion  
3rd 62 Luca Bednarek Kirklees CA  
Time 11:18.043  
 
Event 11 Group 2 - Scratch Race
1st 30 Rhys Wytchard Alba Rosa  
2nd 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
3rd 61 Harry Radford Sport City Velo  
Time 13:39.217  
 
Event 12 Group 3 - Scratch Race
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 211 Iain Davidson Private Member  
3rd 173 Kim Baptista Restore Cycling Team  
Time 14:50.847