ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2020 > 16th March

ACT Track League Results 16th March

Event 1 YOUTH Group 1 & 2 – 10 LAP SCRATCH
1st 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club  
2nd 3 James Ingham Cycle Sport Pendle  
3rd 33 Seth Jackson Kirklees CA  
Time 3:43..104  
 
Event 2 WOMEN – 12 LAP SCRATCH
1st 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
2nd 25 Alice Feetham Sport City Velo  
3rd 55 Imogen Wolff Holmfirth CC  
Time 4:25.769  
 
Event 3 SENIOR Group 1 – 12 LAP SCRATCH
1st 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
2nd 196 Brian Byland Manchester Whrs  
3rd 78 Harry Ellison Shibden CC  
Time 3:55.912  
 
Event 4 SENIOR Group 2 – 12 LAP SCRATCH
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 253 Oliver Cook Private Member  
3rd 211 Iain Davidson Private Member  
Time 3:52.153  
 
Event 5 YOUTH Group 1 & 2 – ELIMINATION
1st 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club  
2nd 33 Seth Jackson Kirklees CA  
3rd 3 James Ingham Cycle Sport Pendle  
 
Event 6 WOMEN – 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 65 Emily Burgess Sport City Velo 0.5  
2 65 Emily Burgess Sport City Velo 0.5  
3 25 Alice Feetham Sport City Velo 0.5  
4 55 Imogen Wolff Holmfirth CC 0.5  
5 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
6 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
7 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
8 25 Alice Feetham Sport City Velo 0.5  
9 8 Freya Whiteside East Bradford Race Team 0.5  
10 8 Freya Whiteside East Bradford Race Team 0.5  
11 8 Freya Whiteside East Bradford Race Team 0.5  
1st 8 Freya Whiteside East Bradford Race Team 1.5  
2nd 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 1  
3rd 25 Alice Feetham Sport City Velo 0.5  
Time 4:06.896  
 
Event 7 SENIOR Group 1 – 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 172 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 172 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 199 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
4 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
5 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
6 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
7 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
8 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
9 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
10 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
11 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
1st 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team 1.5  
2nd 78 Harry Ellison Shibden CC 1  
3rd 175 Holly Breck Weston Homes-Torelli-Assure 0.5  
Time 3:52.450  
 
Event 8 SENIOR Group 2 – 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 254 Frankie Hobbins Chester RC 0.5  
2 254 Frankie Hobbins Chester RC 0.5  
3 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
4 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
5 255 Jack Johnson JRC-Shutt-Ridley Race Team 0.5  
6 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
8 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
9 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
10 253 Oliver Cook Private Member 0.5  
11 12 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo 1.5  
2nd 253 Oliver Cook Private Member 1  
3rd 211 Iain Davidson Private Member 0.5  
Time 3:42.062  
 
Event 9 YOUTH Group 1 & 2 – 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 80 Patrick Havercroft Clifton Cycling Club 0.5  
2 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club 0.5  
3 71 Matthew Bell Beacon Wheelers 0.5  
4 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club 0.5  
5 71 Matthew Bell Beacon Wheelers 0.5  
6 26 Luke Williams North Cheshire Clarion 0.5  
7 80 Patrick Havercroft Clifton Cycling Club 0.5  
8 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club 0.5  
9 33 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
1st 33 Seth Jackson Kirklees CA 1.5  
2nd 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club 1  
3rd 80 Patrick Havercroft Clifton Cycling Club 0.5  
Time 3:20.778  
 
Event 10 WOMEN – ELIMINATION
1st 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
2nd 8 Freya Whiteside East Bradford Race Team  
3rd 25 Alice Feetham Sport City Velo  
Time 6:10.469  
 
Event 11 SENIOR Group 1 – ELIMINATION
1st 199 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
2nd 198 Patrick Douglas Leeds Mercury  
3rd 207 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 3:54.420  
 
Event 12 SENIOR Group 2 – ELIMINATION
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 255 Jack Johnson JRC-Shutt-Ridley Race Team  
3rd 70 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
Time 5:05.511  
 
Event 13 YOUTH Group 1 & 2 – UNKNOWN DISTANCE
1st 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club  
2nd 71 Matthew Bell Beacon Wheelers  
3rd 3 James Ingham Cycle Sport Pendle  
Time 2:33.912  
 
Event 14 SENIOR WOMEN - UNKNOWN DISTANCE
1st 48 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
2nd 25 Alice Feetham Sport City Velo  
3rd 59 Lily Brindle Sport City Velo  
Time 4:20.071  
 
Event 15 SENIOR Group 1 - UNKNOWN DISTANCE
1st 196 Brian Byland Manchester Whrs  
2nd 207 Karl McLelland Manchester Whrs  
3rd 27 Charlotte Sheridan JRC-Shutt-Ridley Race Team  
Time 2:34.219  
 
Event 16 SENIOR Group 2 - UNKNOWN DISTANCE
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 211 Iain Davidson Private Member  
3rd 253 Oliver Cook Private Member  
Time 2:31.921  
 
Event 17 YOUTH Group 1 & 2 – 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 74 Francis Hirzel Clifton Cycling Club 24 3
2nd 3 James Ingham Cycle Sport Pendle 10 2
3rd 33 Seth Jackson Kirklees CA 9 1
4th 80 Patrick Havercroft Clifton Cycling Club 8 0
Time 9:10.679  
 
Event 18 WOMEN – 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 4 Florence Rhodes Eastlands Velo 15 3
2nd 59 Lily Brindle Sport City Velo 14 2
3rd 25 Alice Feetham Sport City Velo 11 1
4th 55 Imogen Wolff Holmfirth CC 8 0
Time 9:19.731  
 
Event 19 SENIOR Group 1 – 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 253 Oliver Cook Private Member 35 3
2nd 254 Frankie Hobbins Chester RC 15 2
3rd 78 Harry Ellison Shibden CC 13 1
4th 175 Holly Breck Weston Homes-Torelli-Assure 6 0
Time 14:07.687  
 
Event 20 SENIOR 50 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 12 Archie Fletcher Sport City Velo 50 3
  57 Ethan Grimshaw North Cheshire Clarion   3
2nd 60 Ethan Cuerden Papyrus RT 38 2
  70 Ryan Thomas East Bradford Race Team   2
3rd 202 Robert Barber Southend Whrs 8 1
  211 Iain Davidson Private Member   1
4th 199 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 7 0
  255 Jack Johnson JRC-Shutt-Ridley Race Team   0
Time 16:30.867