ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 18th November

ACT Track League Results 18th November

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 104 Freddie Dobson Salt Ayre Cog Set  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 72 Tom Morrissey Eastlands Velo  
Time 3:48.524  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 98 Roan Terry Sport City Velo  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion  
Time 3:36.391  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
3rd 67 Hannah Wilson Cycle Sport Pendle  
Time 5:02.822  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 92 Sam Slater Sport City Velo  
2nd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
Time 4:08.556  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 195 John Fiddies Team Lusso  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
Time 4:12.731  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 72 Tom Morrissey Eastlands Velo  
Time 5:00.766  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 98 Roan Terry Sport City Velo  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 76 John White North Cheshire Clarion  
Time 4:32.076  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
6 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
7 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
8 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
9 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
10 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
11 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 3 Lily Brindle Eastlands Velo 1  
3rd 19 Megan Lloyd Harry Middleton CC 0.5  
Time 4:18.960  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
2 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
3 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
4 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
5 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
8 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
9 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
10 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
11 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
1st 92 Sam Slater Sport City Velo 1.5  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 1  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
Time 3:54.324  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
3 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
4 257 Steffan Boffey Private Member 0.5  
5 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
6 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
7 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
8 95 Adam Tattersall Innovation Racing 0.5  
9 95 Adam Tattersall Innovation Racing 0.5  
10 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
11 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo 1.5  
2nd 195 John Fiddies Team Lusso 1  
3rd 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
Time 3:45.126  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 89 Ethan Haughton Eastlands Velo 0.5  
2 75 George Hales Eastlands Velo 0.5  
3 75 George Hales Eastlands Velo 0.5  
4 78 Shaun Laycock Bolton Hot Wheels 0.5  
5 90 Phoebe Taylor Eastlands Velo 0.5  
6 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
7 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 0.5  
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 1.5  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 1  
3rd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
Time 2:52.135  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
2 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
3 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
4 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
5 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
6 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
7 74 Oliver Hassell Sport City Velo 0.5  
8 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
9 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
1st 50 Harry Radford Sport City Velo 1.5  
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo 1  
3rd 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 0.5  
Time 3:33.108  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
2nd 67 Hannah Wilson Cycle Sport Pendle  
3rd 3 Lily Brindle Eastlands Velo  
Time 5:46.477  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics  
3rd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
Time 4:56.038  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 52 James Kay Sport City Velo  
3rd 195 John Fiddies Team Lusso  
Time 2:23.875  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 23 3
2nd 104 Freddie Dobson Salt Ayre Cog Set 10 2
3rd 90 Phoebe Taylor Eastlands Velo 5 1
4th 75 George Hales Eastlands Velo 5 0
Time 4:36.024  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 17 3
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo 13 2
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo 13 1
4th 76 John White North Cheshire Clarion 6 0
Time 7:49.320  
 
Event 18 WOMEN - 15 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 20 3
2nd 86 Amelia Walton Eastlands Velo 10 2
3rd 67 Hannah Wilson Cycle Sport Pendle 9 1
4th 3 Lily Brindle Eastlands Velo 5 0
Time 5:50.376  
 
Event 20 SENIOR Group 1&2 – 60 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 95 Adam Tattersall Innovation Racing 20 3
2nd 207 Iain Davidson Private Member 18 2
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo 13 1
4th 195 John Fiddies Team Lusso 11 0
Time 21:06.557