ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 11th November

ACT Track League Results 11th November

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
Time 3:39.182  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 98 Roan Terry Sport City Velo  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo  
Time 3:46.298  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
3rd 79 Heather Green Huddersfield Star Whrs  
Time 4:41.292  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 92 Sam Slater Sport City Velo  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
Time 4:23.130  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 258 Oliver Cook Private Member  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
Time 3:59.591  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
Time 5:23.995  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 50 Harry Radford Sport City Velo  
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo  
3rd 96 Monty Nelhams Salt Ayre Cog Set  
Time 3:48.091  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
2 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
3 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 62 Florence Greenhalgh East Bradford Race Team 0.5  
6 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
7 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
8 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
9 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
10 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
11 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
1st 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 1.5  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1  
3rd 73 Amy Mourne RFDA 0.5  
Time 4:07.790  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
2 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
3 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
4 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
5 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
6 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
8 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
9 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
10 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
11 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
1st 52 James Kay Sport City Velo 1.5  
2nd 92 Sam Slater Sport City Velo 1  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
Time 3:52.782  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
2 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
3 257 Steffan Boffey Private Member 0.5  
4 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
5 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
6 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
7 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
8 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
9 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
10 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
11 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
1st 258 Oliver Cook Private Member 1.5  
2nd 207 Iain Davidson Private Member 1  
3rd 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
Time 3:41.514  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 68 Florence Rhodes Eastlands Velo 0.5  
2 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
3 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
4 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
5 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
6 75 George Hales Eastlands Velo 0.5  
7 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 1.5  
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 1  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
Time 2:49.983  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
2 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
3 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo 0.5  
4 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo 0.5  
5 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
6 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
7 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo 0.5  
8 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
9 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
1st 98 Roan Terry Sport City Velo 1.5  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo 1  
3rd 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo 0.5  
Time 3:43.431  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
2nd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
3rd 62 Florence Greenhalgh East Bradford Race Team  
Time 4:21.754  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 92 Sam Slater Sport City Velo  
3rd 206 Geoff Downs Bury Clarion  
Time 3:32.745  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 207 Iain Davidson Private Member  
2nd 31 Timothy Lane Team JRC  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
Time 4:37.712  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA 20 3
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 15 2
3rd 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 9 1
4th 90 Phoebe Taylor Eastlands Velo 4 0
Time 4:34.661  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 50 Harry Radford Sport City Velo 20 3
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo 16 2
3rd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 13 1
4th 102 Adrian Kowalczyk Sport City Velo 10 0
Time 7:57.340  
 
Event 18 WOMEN - 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 21 3
2nd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 19 2
3rd 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 8 1
4th 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo 5 0
Time 7:20.970.  
 
Event 19 SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 258 Oliver Cook Private Member 23 3
2nd 12 Dan Jackson Sport City Velo 20 2
3rd 195 John Fiddies Team Lusso 18 1
4th 207 Iain Davidson Private Member 13 0
Time 10:11.496  
 
Event 20 SENIOR 50 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 16 3
  134 Joel Ackers Innovation Racing   3
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 15 2
  95 Adam Tattersall Innovation Racing   2
3rd 60 Xavier Teece-Round Innovation Racing 14 1
  220 Bernard Foex Manchester Whrs   1
4th 54 Ethan Grimshaw Sport City Velo 11 0
  208 John Kent Birkenhead North End   0
Time 16:34.950