ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 4th November

ACT Track League Results 4th November

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo  
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
Time 3:47.184  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo  
3rd 28 Rhys Wytchard Alba Rosa  
Time 3:51.697  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 101 Charlotte Sheridan Team JRC  
2nd 42 Lola Ellis Team JRC  
3rd 86 Amelia Walton Eastlands Velo  
Time 4:49..222  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics  
2nd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
3rd 52 James Kay Sport City Velo  
Time 4:23.095  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 258 Oliver Cook Private Member  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
Time 4:12.578  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
3rd 19 Megan Lloyd Harry Middleton CC  
Time 5:27.526  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa  
3rd 74 Oliver Hassell Sport City Velo  
Time 3:50.891  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 79 Heather Green Huddersfield Star Whrs 0.5  
2 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 0.5  
3 79 Heather Green Huddersfield Star Whrs 0.5  
4 79 Heather Green Huddersfield Star Whrs 0.5  
5 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
6 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
7 42 Lola Ellis Team JRC 0.5  
8 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
9 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
10 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
11 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 101 Charlotte Sheridan Team JRC 1.5  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1  
3rd 86 Amelia Walton Eastlands Velo 0.5  
Time 4:10.005  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
3 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
4 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
5 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
6 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
7 213 Charles Gray Manchester Whrs 0.5  
8 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
9 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
10 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics 0.5  
11 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics 0.5  
1st 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics 1.5  
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion 1  
3rd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
Time 3:54.052  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
2 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
3 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
4 261 Thomas Minns Transition Race Team 0.5  
5 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 0.5  
6 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
7 31 Timothy Lane Team JRC 0.5  
8 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
9 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
10 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
11 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo 1.5  
2nd 258 Oliver Cook Private Member 1  
3rd 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
Time 3:40.146  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
2 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
3 89 Ethan Haughton Eastlands Velo 0.5  
4 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
5 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
6 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
7 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA 1.5  
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 1  
3rd 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
Time 2:49.575  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 80 Choys Smith Eastlands Velo 0.5  
2 74 Oliver Hassell Sport City Velo 0.5  
3 74 Oliver Hassell Sport City Velo 0.5  
4 74 Oliver Hassell Sport City Velo 0.5  
5 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
8 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
9 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
1st 98 Roan Terry Sport City Velo 1.5  
2nd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 1  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
Time 3:21.355  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 101 Charlotte Sheridan Team JRC  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
3rd 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle  
Time 3:46.056  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics  
2nd 52 James Kay Sport City Velo  
3rd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
Time 5:19.694  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 207 Iain Davidson Private Member  
2nd 31 Timothy Lane Team JRC  
3rd 257 Steffan Boffey Private Member  
Time 3:16.676  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 15 3
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA 15 2
3rd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 9 1
4th 75 George Hales Eastlands Velo 5 0
Time 4:34.723  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo 22 3
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo 17 2
3rd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 10 1
4th 74 Oliver Hassell Sport City Velo 5 0
Time 7:24.404  
 
Event 18 WOMEN - 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 22 3
2nd 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 11 2
3rd 65 Hannah Yates Sport City Velo 6 1
4th 42 Lola Ellis Team JRC 6 0
Time 7:44.749  
 
Event 19 SENIOR Group 1 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 52 James Kay Sport City Velo 14 3
2nd 208 John Kent Birkenhead North End 10 2
3rd 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics 8 1
4th 213 Charles Gray Manchester Whrs 4 0
Time 10:51.308  
 
Event 20 SENIOR Group 2 – 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 207 Iain Davidson Private Member 15 3
2nd 12 Dan Jackson Sport City Velo 12 2
3rd 258 Oliver Cook Private Member 11 1
4th 195 John Fiddies Team Lusso 10 0
Time 17:36.705