ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 21st October

ACT Track League Results 21st October

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 81 Matthew Bell Beacon Wheelers  
Time 3:57.821  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
2nd 98 Roan Terry Sport City Velo  
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
Time 3;42.938  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 15 Emma Jeffers Team JRC  
2nd 101 Charlotte Sheridan Team JRC  
3rd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
Time 4:26.757  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion  
2nd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
3rd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
Time 4:05.188  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 258 Oliver Cook Private Member  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 195 John Fiddies Team Lusso  
Time 3:55.290  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
2nd 90 Phoebe Taylor Eastlands Velo  
3rd 3 Lily Brindle Eastlands Velo  
Time 5:23.621  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
2nd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
3rd 74 Oliver Hassell Sport City Velo  
Time 4:25.919  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
2 79 Heather Green Huddersfield Star Whrs 0.5  
3 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
4 42 Lola Ellis Team JRC 0.5  
5 42 Lola Ellis Team JRC 0.5  
6 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
7 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
8 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
9 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
10 15 Emma Jeffers Team JRC 0.5  
11 152 Francesca Dore Racing Chance 0.5  
1st 101 Charlotte Sheridan Team JRC 1.5  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1  
3rd 152 Francesca Dore Racing Chance 0.5  
Time 4:10.205  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 95 Adam Tattersall Innovation Racing 0.5  
2 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
3 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
4 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
5 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
6 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
7 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
8 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
9 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
10 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
11 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 1  
3rd 228 Michael Costelloe Norh Cheahire Clarion 0.5  
Time 3:57.683  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 31 Timothy Lane Team JRC 0.5  
2 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
3 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
4 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
5 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
6 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 0.5  
7 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
8 261 Thomas Minns Transition Race Team 0.5  
9 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
10 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
11 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
1st 258 Oliver Cook Private Member 1.5  
2nd 207 Iain Davidson Private Member 1  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
Time 3:41.575  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
2 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
3 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
4 82 Samual Stewart-Ball Eastlands Velo 0.5  
5 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
6 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
7 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
1st 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 1.5  
2nd 81 Matthew Bell Beacon Wheelers 1  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
Time 2:54.096  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 74 Oliver Hassell Sport City Velo 0.5  
2 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
3 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
4 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
5 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
7 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
8 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
9 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 1.5  
2nd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 1  
3rd 98 Roan Terry Sport City Velo 0.5  
Time 3:20.072  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 101 Charlotte Sheridan Team JRC  
2nd 15 Emma Jeffers Team JRC  
3rd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
Time 3:44.329  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 95 Adam Tattersall Innovation Racing  
2nd 52 James Kay Sport City Velo  
3rd 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle  
Time 4:15.124  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 207 Iain Davidson Private Member  
2nd 261 Thomas Minns Transition Race Team  
3rd 60 Xavier Teece-Round Innovation Racing  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 15 3
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 10 2
3rd 82 Samual Stewart-Ball Eastlands Velo 9 1
4th 14 Seth Jackson Kirklees CA 5 0
Time 4:36.440  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 23 3
2nd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 17 2
3rd 83 Sam Slough Norh Cheahire Clarion 5 1
4th 98 Roan Terry Sport City Velo 4 0
Time 7:10.724  
 
Event 18 WOMEN - 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 20 3
2nd 15 Emma Jeffers Team JRC 18 2
3rd 73 Amy Mourne RFDA 8 1
4th 42 Lola Ellis Team JRC 6 0
Time 7:48.942  
 
Event 19 SENIOR Group 1 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 95 Adam Tattersall Innovation Racing 30 3
2nd 228 Michael Costelloe Norh Cheahire Clarion 8 2
3rd 206 Geoff Downs Bury Clarion 7 1
4th 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 4 0
Time 11:01.839  
 
Event 20 SENIOR Group 2 – 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 258 Oliver Cook Private Member 19 3
2nd 207 Iain Davidson Private Member 18 2
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo 10 1
4th 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 7 0
Time 17:39.261