ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 23rd September

ACT Track League Results 23rd September

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo  
2nd 81 Matthew Bell Beacon Wheelers  
3rd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
Time 3:53.839  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 50 Harry Radford Sport City Velo  
2nd 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set  
3rd 84 Archie Atkinson Sport City Velo  
Time 3:49.337  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
2nd 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
3rd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
Time 4:41.675  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 224 Simon Foy Cheshire Maverics  
2nd 219 Adrian Trott Cheshire Maverics  
3rd 257 Steffan Boffey Private Member  
Time 4:00.208  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 258 Oliver Cook Private Member  
Time 4:08.491  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
2nd 81 Matthew Bell Beacon Wheelers  
3rd 88 Ruby Blanc Eastlands Velo  
Time 5:26.572  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set  
2nd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
3rd 92 Sam Slater Sport City Velo  
Time 3:08.505  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
6 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
7 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
8 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
9 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
10 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
11 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 1  
3rd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
Time 4:02.067  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
3 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
4 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
5 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
6 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
7 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
8 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
9 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
10 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
11 262 Wai Lee Cheshire Maverics 0.5  
1st 262 Wai Lee Cheshire Maverics 1.5  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 1  
3rd 257 Steffan Boffey Private Member 0.5  
Time 3:53.968  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
2 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
3 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
4 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
5 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
6 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
7 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
8 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
9 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
10 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
11 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
1st 207 Iain Davidson Private Member 1.5  
2nd 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 1  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
Time 3:44.673  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 68 Florence Rhodes Eastlands Velo 0.5  
2 68 Florence Rhodes Eastlands Velo 0.5  
3 68 Florence Rhodes Eastlands Velo 0.5  
4 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
5 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
6 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
7 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 81 Matthew Bell Beacon Wheelers 1.5  
2nd 89 Ethan Haughton Eastlands Velo 1  
3rd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
Time 2:52.098  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
2 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
3 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
4 9 Archie Fletcher Sport City Velo 0.5  
5 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 0.5  
6 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 0.5  
7 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 0.5  
8 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 0.5  
9 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 0.5  
1st 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 1.5  
2nd 92 Sam Slater Sport City Velo 1  
3rd 29 Harry Wilson Innovation Racing 0.5  
Time 3:09.516  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
2nd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
Time 3:39.463  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 52 James Kay Sport City Velo  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
3rd 262 Wai Lee Cheshire Maverics  
Time 5:17.573  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green  
2nd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
3rd 31 Timothy Lane Team JRC  
Time 3:18.990  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 20 3
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 11 2
3rd 90 Phoebe Taylor Eastlands Velo 7 1
4th 81 Matthew Bell Beacon Wheelers 5 0
Time 4:35.813  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 43 Maxwell Hereward Salt Ayre Cog Set 22 3
2nd 92 Sam Slater Sport City Velo 9 2
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 9 1
4th 29 Harry Wilson Innovation Racing 8 0
Time 5:34.267  
 
Event 18 WOMEN - 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 23 3
2nd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 17 2
3rd 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 10 1
4th 73 Amy Mourne RFDA 2 0
Time 9:24.945  
 
Event 19 SENIOR Group 1 & 2 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 31 Timothy Lane Team JRC 12 3
2nd 207 Iain Davidson Private Member 12 2
3rd 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 11 1
4th 258 Oliver Cook Private Member 7 0
Time 10:06.551  
 
Event 20 SENIOR 50 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 43 3
  87 Ethan Cuerden Sport City Velo   3
2nd 54 Ethan Grimshaw Sport City Velo 39 2
  252 Jack Johnson Manchester Whrs   2
3rd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 12 1
  215 Phil Braybrook Cheshire Maverics   1
4th 15 Emma Jeffers Sport City Velo 6 0
  209 Jimmy Rutherford Team Lusso   0
Time 16:44.628