ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 16th September

ACT Track League Results 16th September

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 76 John White North Cheshire Clarion  
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
3rd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
Time 3:50.309  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
2nd 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle  
3rd 92 Sam Slater Sport City Velo  
Time 3:29.920  
 
Event 3 WOMAN – 12 LAP SCRATCH
1st 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
2nd 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
Time 4:35.772  
 
Event 4 SENIOR G1 12 LAP SCRATCH
1st 95 Adam Tattersall Innovation Racing  
2nd 261 Thomas Minns Transition Race Team  
3rd 91 Ross Hooley Innovation Racing  
Time 4:20.090  
 
Event 5 SENIOR Group 2 12 LAP SCRATCH
1st 258 Oliver Cook Private Member  
2nd 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs  
Time 3:52.072  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA  
2nd 66 James Ingham Cycle Sport Pendle  
3rd 23 Mackenzie Riley Kirklees CA  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle  
2nd 9 Archie Fletcher Sport City Velo  
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo  
Time 3:58.166  
 
Event 8 WOMEN 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
6 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
7 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
8 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
9 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 0.5  
10 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 0.5  
11 152 Francesca Dore Racing Chance 0.5  
1st 21 Matilda McKibben Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 152 Francesca Dore Racing Chance 1  
3rd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 0.5  
Time 4:07.986  
 
Event 9 SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
3 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
4 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
5 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
6 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
7 261 Thomas Minns Transition Race Team 0.5  
8 95 Adam Tattersall Innovation Racing 0.5  
9 261 Thomas Minns Transition Race Team 0.5  
10 95 Adam Tattersall Innovation Racing 0.5  
11 261 Thomas Minns Transition Race Team 0.5  
1st 261 Thomas Minns Transition Race Team 1.5  
2nd 95 Adam Tattersall Innovation Racing 1  
3rd 91 Ross Hooley Innovation Racing 0.5  
Time 3:54.435  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 31 Timothy Lane Team JRC 0.5  
2 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
3 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
4 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
5 207 Iain Davidson Private Member 0.5  
6 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
7 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
8 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
9 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
10 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
11 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 0.5  
1st 207 Iain Davidson Private Member 1.5  
2nd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 1  
3rd 258 Oliver Cook Private Member 0.5  
Time 3:44.456.  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
2 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
3 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
4 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 0.5  
5 66 James Ingham Cycle Sport Pendle 0.5  
6 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
7 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA 1.5  
2nd 81 Matthew Bell Beacon Wheelers 1  
3rd 82 Samual Stewart-Ball Eastlands Velo 0.5  
Time 2:51.717  
 
Event 12 YOUTH Group 2 - 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 16 Dennis Kay Sport City Velo 0.5  
2 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 0.5  
3 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 0.5  
4 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
5 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
6 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 0.5  
7 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
8 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 0.5  
9 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 84 Archie Atkinson Sport City Velo 1.5  
2nd 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 1  
3rd 92 Sam Slater Sport City Velo 0.5  
Time 3:15.571  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle  
2nd 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo  
3rd 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set  
Time 4:18.378  
 
Event 14 SENIOR Group1 - ELIMINATION
1st 218 Daniel Gooding Cheshire Maverics  
2nd 95 Adam Tattersall Innovation Racing  
3rd 91 Ross Hooley Innovation Racing  
Time 5:37.355  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green  
2nd 207 Iain Davidson Private Member  
3rd 258 Oliver Cook Private Member  
Time 1:58.248  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 15 3
2nd 72 Tom Morrissey Eastlands Velo 11 2
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA 9 1
4th 81 Matthew Bell Beacon Wheelers 5 0
Time 4:30.636  
 
Event 17 YOUTH Group 2 – 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 21 3
2nd 84 Archie Atkinson Sport City Velo 11 2
3rd 9 Archie Fletcher Sport City Velo 8 1
4th 29 Harry Wilson Innovation Racing 7 0
Time 5:30.740  
 
Event 18 WOMEN - 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 26 Esther Wong Salt Ayre Cog Set 20 3
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 16 2
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo 10 1
4th 152 Francesca Dore Racing Chance 4 0
Time 9:37.447  
 
Event 19 SENIOR Group 1 – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 91 Ross Hooley Innovation Racing 10 3
2nd 261 Thomas Minns Transition Race Team 8 2
3rd 95 Adam Tattersall Innovation Racing 6 1
4th 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 5 0
Time 10:21.059  
 
Event 20 SENIOR Group 2 – 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 226 Paul Whatmough Shepards Cycles/Mel Green 23 3
2nd 207 Iain Davidson Private Member 15 2
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 10 1
4th 258 Oliver Cook Private Member 9 0
Time 16:56.411