ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 11th March

ACT Track League Results 11th March

Event 1 YOUTH Group 1 - 12 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
2nd 28 Rhys Wytchard Alba Rosa  
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo  
Time 4:40.607  
 
Event 2 YOUTH Group 2 – 15 LAP SCRATCH
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 47 Thomas Davidson Mossley CRT  
3rd 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
Time 6:14.123  
 
Event 3 WOMEN & SENIOR G1 15 LAP SCRATCH
1st 32 Thomas Purcell Liverpool Century  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
Time 5:34.924  
 
Event 4 SENIOR 15 LAP SCRATCH Group 2
1st 207 Ian Davidson Private Member  
2nd 203 Paul McHugh Team Terminator  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs  
Time 5:01.589  
 
Event 5 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 28 Rhys Wytchard Alba Rosa  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
Time 3:32.620  
 
Event 6 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 57 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo  
3rd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa  
Time 3:51.149  
 
Event 7 WOMEN & SENIOR G1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 214 Patrick Douglas Leeds Mercury 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 214 Patrick Douglas Leeds Mercury 0.5  
6 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
7 196 Karl McLelland Manchester Whrs 0.5  
8 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
9 200 Derek Schofield Rossendale RC 0.5  
10 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
11 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 1.5  
2nd 15 Emma Jeffers Sport City Velo 1  
3rd 200 Derek Schofield Rossendale RC 0.5  
Time 3:58.779  
 
Event 8 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 203 Paul McHugh Team Terminator 0  
2 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
3 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 0.5  
4 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 0.5  
5 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 0.5  
6 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 0.5  
7 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
8 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
9 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
10 37 Cameron Pilkington Mossley CRT 0.5  
11 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
1st 195 John Fiddies Team Lusso 1.5  
2nd 207 Ian Davidson Private Member 1  
3rd 37 Cameron Pilkington Mossley CRT 0.5  
Time 3:45.457  
 
Event 9 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
2 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
3 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
4 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
5 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
6 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 0.5  
7 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
1st 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 1.5  
2nd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 1  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
Time 2:54.047  
 
Event 10 YOUTH Group 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 16 Dennis Kay Sport City Velo 0.5  
2 16 Dennis Kay Sport City Velo 0.5  
3 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
4 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
5 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
6 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
7 54 Ethan Grimshaw Sport City Velo 0.5  
8 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
9 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 1.5  
2nd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 1  
3rd 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
Time 3:22.996  
 
Event 11 WOMEN & SENIOR G1 - ELIMINATION
1st 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 5:18.866  
 
Event 12 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 37 Cameron Pilkington Mossley CRT  
2nd 207 Ian Davidson Private Member  
3rd 203 Paul McHugh Team Terminator  
Time 3:46.198  
 
Event 13 YOUTH Group 1 – 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 14 Seth Jackson Kirklees CA 20 3
2nd 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 12 2
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo 7 1
4th 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 5 0
Time 6:18.618  
 
Event 14 YOUTH Group 2 - 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 12 3
2nd 55 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 12 2
3rd 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 11 1
4th 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 9 0
Time 16:06.933  
 
Event 15 SENIOR Group 1 &Women – 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 21 3
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 12 2
3rd 32 Thomas Purcell Liverpool Century 8 1
4th 15 Emma Jeffers Sport City Velo 8 0
Time 15:01.924  
 
Event 16 SENIOR Group 2 – 60 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 252 Jack Johnson Manchester Whrs 25 3
2nd 195 John Fiddies Team Lusso 20 2
3rd 203 Paul McHugh Team Terminator 7 1
4th 207 Ian Davidson Private Member 7 0
Time 20:49.745