ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 25th February

ACT Track League Results 25th February

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 39 John White North Cheshire Clarion  
Time 4:05.091  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
3rd 52 James Kay Sport City Velo  
Time 3:50.181  
 
Event 3 WOMEN & SENIOR Group 1 12 LAP SCRATCH
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
3rd 32 Thomas Purcell Liverpool Century  
Time 4:22.817  
 
Event 4 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1st 195 John Fiddies Team Lusso  
2nd 256 Oliver Newlan ABC Centreville:  
3rd 207 Ian Davidson Private Member  
Time 3:58.996  
 
Event 5 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 18 Seb Kinsey Eastlands Velo  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
Time 2:43.012  
 
Event 6 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
3rd 47 Thomas Davidson Mossley CRT  
Time 3:30.870  
 
Event 7 WOMEN & SENIOR GROUP 1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
4 200 Derek Schofield Rossendale RC 0.5  
5 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
6 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
7 196 Karl McLelland Manchester Whrs 0.5  
8 208 John Kent Birkenhead North End 0.5  
9 208 John Kent Birkenhead North End 0.5  
10 200 Derek Schofield Rossendale RC 0.5  
11 200 Derek Schofield Rossendale RC 0.5  
1st 15 Emma Jeffers Sport City Velo 1.5  
2nd 208 John Kent Birkenhead North End 1  
3rd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
Time 4:01.534  
 
Event 8 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 60 Xavier Teece-Round Sport City Velo 0.5  
2 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
3 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
4 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
5 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
6 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
7 256 Oliver Newlan ABC Centreville: 0.5  
8 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
9 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
10 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
11 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
1st 195 John Fiddies Team Lusso 1.5  
2nd 256 Oliver Newlan ABC Centreville: 1  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
Time 3:43.968  
 
Event 9 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
2 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
3 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
4 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
5 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
7 39 John White North Cheshire Clarion 0.5  
1st 39 John White North Cheshire Clarion 1.5  
2nd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 1  
3rd 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
Time 2:58.637  
 
Event 10 YOUTH Group 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
3 29 Harry Wilson Innovation Racing 0.5  
4 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
5 53 Stanley Cameron Eastlands Velo 0.5  
6 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
7 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
8 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
9 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
1st 52 James Kay Sport City Velo 1.5  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 1  
3rd 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 0.5  
Time 3:20.810  
 
Event 11 WOMEN & SENIOR Group 1 - ELIMINATION
1st 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 4:57.408  
 
Event 12 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 60 Xavier Teece-Round Sport City Velo  
2nd 252 Jack Johnson Manchester Whrs  
3rd 256 Oliver Newlan ABC Centreville:  
Time 4:16.915  
 
Event 13 YOUTH Group 1 – 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 39 John White North Cheshire Clarion 15 3
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA 14 2
3rd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 9 1
4th 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 7 0
Time 6:35.133  
 
Event 14 YOUTH Group 2 - 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 11 3
2nd 64 Alex Beldon Ilkley CC 10 2
3rd 53 Stanley Cameron Eastlands Velo 5 1
4th 52 James Kay Sport City Velo 5 0
Time 11:06.327  
 
Event 15 WOMEN & SENIOR Group 1 – 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 15 Emma Jeffers Sport City Velo 14 3
2nd 208 John Kent Birkenhead North End 10 2
3rd 32 Thomas Purcell Liverpool Century 8 1
4th 206 Geoff Downs Bury Clarion 8 0
Time 15:10.733  
 
Event 16 SENIOR Group 2 - 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 195 John Fiddies Team Lusso 26 3
2nd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 24 2
3rd 256 Oliver Newlan ABC Centreville: 18 1
4th 207 Ian Davidson Private Member 15 0
Time 13:36.647