ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 11th February

ACT Track League Results 11th February

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
2nd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo  
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo  
Time 3:55.247  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 52 James Kay Sport City Velo  
2nd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
3rd 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion  
Time 3:48.097  
 
Event 3 WOMEN & SENIOR Group 1 -12 LAP SCRATCH
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
Time 4:23.507  
 
Event 4 SENIOR Group 2 -12 LAP SCRATCH
1st 207 Ian Davidson Private Member  
2nd 192 Jerry Cross Manchester Whrs  
3rd 134 Joel Ackers Innovation Racing  
Time 3:57.149  
 
Event 5 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 50 Harry Radford Sport City Velo  
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA  
3rd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo  
Time 3:10.502  
 
Event 6 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team  
2nd 55 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion  
3rd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
Time 4:41.794  
 
Event 7 WOMEN & SENIOR GROUP 1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
2 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
3 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
4 21 Matilda McKibben Eastlands Velo 0.5  
5 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
6 21 Matilda McKibben Eastlands Velo 0.5  
7 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
8 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
9 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
10 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
11 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
1st 31 Timothy Lane Kirklees CA 1.5  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1  
3rd 21 Matilda McKibben Eastlands Velo 0.5  
Time 4:09.701  
 
Event 8 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
2 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 0.5  
3 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
4 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
5 192 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
6 211 Nicholas Heap Bury Clarion 0.5  
7 211 Nicholas Heap Bury Clarion 0.5  
8 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
9 192 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
10 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
11 192 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
1st 207 Ian Davidson Private Member 1.5  
2nd 192 Jerry Cross Manchester Whrs 1  
3rd 195 John Fiddies Team Lusso 0.5  
Time 3:44.117  
 
Event 9 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
2 11 Oliver John Hodgkinson North Cheshire Clarion 0.5  
3 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
4 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
5 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
7 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 1.5  
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA 1  
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
Time 3:00.332  
 
Event 10 YOUTH Group 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
3 47 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
4 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 0  
5 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 0  
6 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 0.5  
7 55 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 0.5  
8 55 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 0.5  
9 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 0.5  
1st 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 1.5  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 1  
3rd 57 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo 0.5  
Time 3:16.947  
 
Event 11 WOMEN & SENIOR Group 1 - ELIMINATION
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 196 Karl McLelland Manchester Whrs  
3rd 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo  
Time 5:37.039  
 
Event 12 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 207 Ian Davidson Private Member  
2nd 211 Nicholas Heap Bury Clarion  
3rd 204 Mike Attkinson Manchester Whrs  
Time 3:28.815  
 
Event 13 YOUTH Group 1 – 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 50 Harry Radford Sport City Velo 16 3
2nd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 11 2
3rd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 10 1
4th 14 Seth Jackson Kirklees CA 7 0
Time 6:36.257  
 
Event 14 WOMEN & YOUTH Group 2 - 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 56 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 12 3
2nd 24 Ryan Thomas East Bradford Race Team 11 2
3rd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 9 1
4th 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo 4 0
Time 11:03.926  
 
Event 15 SENIOR Group 1 & 2 – 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 207 Ian Davidson Private Member 45 3
2nd 195 John Fiddies Team Lusso 27 2
3rd 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 11 1
4th 31 Timothy Lane Kirklees CA 8 0
Time 17:19.256  
 
Event 20 SENIOR – 50 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 28 3
  134 Joel Ackers Innovation Racing   3
2nd 192 Jerry Cross Manchester Whrs 13 2
  214 Patrick Douglas Leeds Mercury   2
3rd 194 Neil Evans Private Member 13 1
  205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs   1
4th 199 Mike Workman Private Member 9 0
  197 Martin Usher Shepherds Cycles/Mel Green   0
Time 17:20.405