ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 4th February

ACT Track League Results 4th February

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
2nd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
3rd 50 Harry Radford Sport City Velo  
Time 3:55.687  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
3rd 10 Oliver James Hodgkinson Sport City Velo  
Time 3:47.079  
 
Event 3 WOMENS 12 LAP SCRATCH
1st 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
2nd 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo  
3rd 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
Time 4:42.316  
 
Event 4 SENIOR Group 1 12 LAP SCRATCH
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 210 Robert Barber Southend Whrs  
3rd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
Time 4:10.234  
 
Event 5 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1st 135 George Elliott Innovation Racing  
2nd 134 Joel Ackers Innovation Racing  
3rd 37 Cameron Pilkington Mossley CRT  
Time 3:50.799  
 
Event 6 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 3 Lily Brindle Eastlands Velo  
Time 4:38.767  
 
Event 7 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 52 James Kay Sport City Velo  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
3rd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
Time 3:58.699  
 
Event 8 WOMAN – 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
3 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
4 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
5 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
6 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
7 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
8 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
9 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
10 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
11 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 35 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 1  
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
Time 4:13.621  
 
Event 9 SENIOR GROUP 1 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
2 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
3 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
4 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
5 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
6 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
7 206 Geoff Downs Bury Clarion 0.5  
8 201 Oliver Wright Common Lane Occasionals 0.5  
9 194 Neil Evans Private Member 0.5  
10 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
11 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo 1.5  
2nd 208 John Kent Birkenhead North End 1  
3rd 214 Patrick Douglas Leeds Mercury 0.5  
Time 3:59.582  
 
Event 10 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
2 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
3 134 Joel Ackers Innovation Racing 0.5  
4 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
5 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
6 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
7 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
8 192 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
9 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 0.5  
10 135 George Elliott Innovation Racing 0.5  
11 135 George Elliott Innovation Racing 0.5  
1st 135 George Elliott Innovation Racing 1.5  
2nd 207 Ian Davidson Private Member 1  
3rd 211 Nicholas Heap Bury Clarion 0.5  
Time 3:37.682  
 
Event 11 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
2 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
3 50 Harry Radford Sport City Velo 0.5  
4 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
5 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
6 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
7 14 Seth Jackson Kirklees CA 0.5  
1st 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 1.5  
2nd 3 Lily Brindle Eastlands Velo 1  
3rd 5 Megan de Lacy-Perkins Salt Ayre Cog Set 0.5  
Time 2:54.065  
 
Event 12 YOUTH Group 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
2 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
3 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
4 53 Stanley Cameron Eastlands Velo 0.5  
5 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 0.5  
6 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 0.5  
7 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
8 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
9 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 0.5  
1st 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 1.5  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 1  
3rd 52 James Kay Sport City Velo 0.5  
Time 3:21.720  
 
Event 13 WOMEN - ELIMINATION
1st 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
2nd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
3rd 21 Matilda McKibben Eastlands Velo  
Time 2:56.981  
 
Event 14 SENIOR Group 1 - ELIMINATION
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 210 Robert Barber Southend Whrs  
3rd 206 Geoff Downs Bury Clarion  
Time 3:12.077  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 135 George Elliott Innovation Racing  
2nd 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 9 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 50 Harry Radford Sport City Velo 14 3
2nd 14 Seth Jackson Kirklees CA 9 2
3rd 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 5 1
4th 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 5 0
Time 3:25.189  
 
Event 17 YOUTH Group 2 - 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 20 3
2nd 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 14 2
3rd 52 James Kay Sport City Velo 14 1
4th 54 Ethan Grimshaw Sport City Velo 5 0
Time 9:28.019  
 
Event 18 SENIOR Group 1 & WOMEN – 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo 15 3
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion 11 2
3rd 32 Thomas Purcell Liverpool Century 5 1
 
Event 19 SENIOR Group 2 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 135 George Elliott Innovation Racing 21 3
2nd 207 Ian Davidson Private Member 11 2
3rd 192 Jerry Cross Manchester Whrs 10 1
4th 202 Niel Dunnage Cotswold Veldrijden 9 0
Time 16:52.604