ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 28th January

ACT Track League Results 28th January

Event 1 YOUTH Group 1 - 10 LAP SCRATCH
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
2nd 50 Harry Radford Sport City Velo  
3rd 22 Jessica Murray Eastlands Velo  
Time 3:47.814  
 
Event 2 YOUTH Group 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 7 Jack Drummond Sport City Velo  
2nd 40 Stuart Diamond Matlock CC  
3rd 52 James Kay Sport City Velo  
Time 3:41.645  
 
Event 3 SENIOR Group 1 & WOMEN -12 LAP SCRATCH
1st 30 Oliver Aloul Sport City Velo  
2nd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
3rd 32 Thomas Purcell Liverpool Century  
Time 4:13.575  
 
Event 4 SENIOR Group 2 -12 LAP SCRATCH
1st 135 George Elliott Innovation Racing  
2nd 207 Ian Davidson Private Member  
3rd 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers  
Time 3:54.994  
 
Event 5 YOUTH Group 1 – ELIMINATION
1st 41 Felix Cuerden Eastlands Velo  
2nd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo  
3rd 28 Rhys Wytchard Alba Rosa  
Time 4:45.072  
 
Event 6 YOUTH Group 2 – ELIMINATION
1st 31 Timothy Lane Kirklees CA  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles  
3rd 16 Dennis Kay Sport City Velo  
Time 4:58.359  
 
Event 7 SENIOR GROUP 1 & WOMAN – 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
2 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
3 213 Charles Gray Manchester Whrs 0.5  
4 15 Emma Jeffers Sport City Velo 0.5  
5 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
6 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
7 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
8 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
9 214 Patrick Douglas Leeds Mercury 0.5  
10 194 Neil Evans Private Member 0.5  
11 194 Neil Evans Private Member 0.5  
1st 206 Geoff Downs Bury Clarion 1.5  
2nd 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 1  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs 0.5  
Time 3:55.295  
 
Event 8 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
2 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
3 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
4 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
5 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
6 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
7 207 Ian Davidson Private Member 0.5  
8 135 George Elliott Innovation Racing 0.5  
9 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 0.5  
10 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 0.5  
11 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 0.5  
1st 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 1.5  
2nd 135 George Elliott Innovation Racing 1  
3rd 252 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
Time 3:36.784  
 
Event 9 YOUTH Group 1 - 8 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 22 Jessica Murray Eastlands Velo 0.5  
2 22 Jessica Murray Eastlands Velo 0.5  
3 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 0.5  
4 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 0.5  
5 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 0.5  
6 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
7 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
1st 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 1.5  
2nd 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 1  
3rd 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
Time 2:54.307  
 
Event 10 YOUTH Group 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
2 48 Jacob Cran Cycle Sport Pendle 0.5  
3 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
4 31 Timothy Lane Kirklees CA 0.5  
5 7 Jack Drummond Sport City Velo 0.5  
6 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
7 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
8 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
9 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
1st 31 Timothy Lane Kirklees CA 1.5  
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 1  
3rd 27 Isaac Wytchard Alba Rosa 0.5  
Time 3:17.002  
 
Event 13 SENIOR Group 1 & WOMEN - ELIMINATION
1st 210 Robert Barber Southend Whrs  
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 5:56.978  
 
Event 15 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 135 George Elliott Innovation Racing  
2nd 252 Jack Johnson Manchester Whrs  
3rd 209 Jimmy Rutherford Team Lusso  
 
Event 16 YOUTH Group 1 – 12 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 12 3
2nd 23 Mackenzie Riley Kirklees CA 12 2
3rd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 8 1
4th 41 Felix Cuerden Eastlands Velo 8 0
Time 4:43.726  
 
Event 17 YOUTH Group 2 - 25 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 31 Timothy Lane Kirklees CA 22 3
2nd 61 Joseph Cosgrove PH-MAS/Paul Milnes Cycles 10 2
3rd 53 Stanley Cameron Eastlands Velo 9 1
4th 52 James Kay Sport City Velo 7 0
Time 9:07.810  
 
Event 18 SENIOR Group 1 & WOMEN - 30 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo 18 3
2nd 32 Thomas Purcell Liverpool Century 8 2
3rd 15 Emma Jeffers Sport City Velo 8 1
4th 8 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 7 0
Time 11:35.407.  
 
Event 19 SENIOR Group 2 – 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 135 George Elliott Innovation Racing 21 3
2nd 207 Ian Davidson Private Member 15 2
3rd 212 Dominic Slinn Macclesfield Wheelers 15 1
4th 252 Jack Johnson Manchester Whrs 8 0
Time 16:57.192  
 
Event 20 SENIOR – 50 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 209 Jimmy Rutherford Team Lusso 21 3
  60 Xavier Teece-Round Sport City Velo   3
2nd 192 Jerry Cross Manchester Whrs 17 2
  194 Neil Evans Private Member   2
3rd 206 Geoff Downs Bury Clarion 9 1
  205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs   1
4th 215 Phil Braybrook Cheshire Maverics 1 0
  210 Robert Barber Southend Whrs   0
Time 16:44.677