ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2019 > 7th January

ACT Track League Results 7th January

Event 1 YOUTH Group 1 & 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 30 Oliver Aloul Sport City Velo  
2nd 9 Archie Fletcher Eastlands Velo  
3rd 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle  
Time 3:41.156  
 
Event 2 SENIOR Group 1 12 LAP SCRATCH
1st 191 Brian Byland Manchester Whrs  
2nd 208 John Kent Birkenhead North End  
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
Time 4:11.881  
 
Event 3 WOMENS 12 LAP SCRATCH
1st 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg  
2nd 275 Autumn Collins Ireland Juniors  
3rd 153 Maisy Vasic Team 22  
Time 4:01.796  
 
Event 4 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1st 254 Fionn Sheridan Scott Orwell Wheelers  
2nd 203 Paul McHugh Team Terminator  
3rd 37 Cameron Pilkington Mossley CRT  
Time 3;50.708  
 
Event 5 YOUTH Group 1 & 2 – ELIMINATION
1st 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle  
2nd 16 Dennis Kay Sport City Velo  
3rd 31 Timothy Lane Kirklees CA  
Time 7:55.692  
 
Event 6 SENIOR Group 1 - ELIMINATION
1st 12 Dan Jackson Sport City Velo  
2nd 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 2:39.821  
 
Event 7 WOMEN - ELIMINATION
1st 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg  
2nd 153 Maisy Vasic Team 22  
3rd 17 Jacqui Kinsey Sport City Velo  
Time 8:36.039  
 
Event 8 SENIOR Group 2 - ELIMINATION
1st 254 Fionn Sheridan Scott Orwell Wheelers  
2nd 37 Cameron Pilkington Mossley CRT  
3rd 209 Jimmy Rutherford Team Lusso  
Time 5:01.710  
 
Event 9 YOUTH Group 1 & 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 0.5  
2 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 0.5  
3 28 Rhys Wytchard Alba Rosa 0.5  
4 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
5 9 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
6 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
7 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
8 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
9 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0.5  
1st 30 Oliver Aloul Sport City Velo 1.5  
2nd 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 1  
3rd 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 0.5  
Time 3:37.978  
 
Event 10 SENIOR GROUP 1 -- 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
2 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
3 12 Dan Jackson Sport City Velo 0.5  
4 194 Neil Evans Private Member 0.5  
5 194 Neil Evans Private Member 0.5  
6 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
7 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
8 205 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 0.5  
9 208 John Kent Birkenhead North End 0.5  
10 208 John Kent Birkenhead North End 0.5  
11 191 Brian Byland Manchester Whrs 0.5  
1st 191 Brian Byland Manchester Whrs 1.5  
2nd 206 Geoff Downs Bury Clarion 1  
3rd 196 Karl McLelland Manchester Whrs 0.5  
Time 3:59.482  
 
Event 11 WOMENS - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
2 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
3 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
4 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
5 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
6 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
7 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
8 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
9 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
10 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
11 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
1st 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 0  
2nd 275 Autumn Collins Ireland Juniors 0  
3rd 172 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG 0.5  
Time 4:00.119  
 
Event 12 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 131 Callum Evans Sport City Velo 0.5  
2 131 Callum Evans Sport City Velo 0.5  
3 132 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
4 204 Mike Attkinson Manchester Whrs 0.5  
5 1 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
6 1 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
7 254 Fionn Sheridan Scott Orwell Wheelers 0.5  
8 255 David Swift St. Tiernan's 0.5  
9 255 David Swift St. Tiernan's 0.5  
10 255 David Swift St. Tiernan's 0.5  
11 255 David Swift St. Tiernan's 0.5  
1st 207 Ian Davidson Private Member 1.5  
2nd 195 John Fiddies Team Lusso 1  
3rd 255 David Swift St. Tiernan's 0.5  
Time 3:45.396  
 
Event 13 YOUTH Group 1 & 2 – UNKNOWN DISTANCE
1st 30 Oliver Aloul Sport City Velo  
2nd 7 Jack Drummond Sport City Velo  
3rd 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle  
Time 1:03.874  
 
Event 14 SENIOR G1 - – UNKNOWN DISTANCE
1st 191 Brian Byland Manchester Whrs  
2nd 12 Dan Jackson Sport City Velo  
3rd 194 Neil Evans Private Member  
Time 1:49.606  
 
Event 15 WOMENS - UNKNOWN DISTANCE
1st 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg  
2nd 15 Emma Jeffers Sport City Velo  
3rd 289 Nicola Greenwood Albion CC  
Time 1:28.438  
 
Event 16 SENIOR G2 - UNKNOWN DISTANCE
1st 37 Cameron Pilkington Mossley CRT  
2nd 207 Ian Davidson Private Member  
3rd 131 Callum Evans Sport City Velo  
Time 1:59.377  
 
Event 17 YOUTH Group 1 & 2 - 16 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 30 Oliver Aloul Sport City Velo 23 3
2nd 45 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 10 2
3rd 43 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 9 1
4th 18 Seb Kinsey Eastlands Velo 0
Time 6:01.913  
 
Event 18 SENIOR Group 1 – 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 194 Neil Evans Private Member 15 3
2nd 191 Brian Byland Manchester Whrs 13 2
3rd 12 Dan Jackson Sport City Velo 12 1
Time 14:43.784  
 
Event 19 WOMEN 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 285 Claire Faber Andy Schleck Luxembourg 25 0
2nd 289 Nicola Greenwood Albion CC 11 2
3rd 267 Susie Mitchel Sundrive Ireland 5 0
4th 275 Autumn Collins Ireland Juniors 4 0
Time 14:33.127  
 
Event 20 SENIOR Group 2 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 252 Jack Johnson Manchester Whrs 13 3
2nd 254 Fionn Sheridan Scott Orwell Wheelers 11 2
3rd 209 Jimmy Rutherford Team Lusso 11 1
4th 37 Cameron Pilkington Mossley CRT 10 0
Time 13:24.131