ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2018 > Points

Points 2018

For events up to 10th December 2018

Youth A

Pos Num Name Club Total
1st 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 133
2nd 11 Tom Lord Eastlands Velo 102.5
3rd 31 Adam Aylwin Sport City Velo 72.5
  24 Marcus Hiley Giant Halifax RT 67.5
  80 Ben Singer Sport City Velo 55
  6 AJ.Hughes Sport City Velo 54.5
  1 Joel Ackers Innovation Racing 45
  99 Maddie Leach Huddersfield Star Whrs 40
  79 Callum Evans Sport City Velo 38.5
  53 Aidan Lawrence C and N Cycles 37
  23 Tom Sheard Pedalsport 34
  38 Cameron Pilkington Mossley CRT 28
  49 Jules Chadderton Sport City Velo 25.5
  58 Tilly Percy Salt Ayre Cogset 22.5
  7 Dylan Kay Bronte Tykes 18.5
  73 Stanley Cameron Eastlands Velo 17
  100 Rhys Thomas Diamascio 10.5
  42 Francesca Dore Sport City Velo 10
  41 Daniel Vincent Green Jersey RT 8.5
  65 Darcey Ellis Sport City Velo 7
  94 Joshua Clough S.B.Hub 7
  105 Oliver Hodgkinson Sport City Velo 4
  56 Tia Sheldon N Midlands Youth Squad 3.5
  27 Hannah Yates Eastlands Velo 3
  57 Adam Hodgkinson North Cheshire Clarion 3
  54 Pierce Underwood Glossop Kinder Velo 2
  59 Adam McClorey North Cheshire Clarion 2
  61 John Culpan Giant Halifax RT 2
  12 Ben Peatfield Bolton Hot Wheels 1.5
  83 Daniels Kucerjavijs Team JRC 1.5
  92 Eddie Morris Eastlands Velo 1.5
  47 Lachlan Hacker North Cheshire Clarion 0.5

Youth B

Pos Num Name Club Total
1st 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo 117
2nd 2 Evelina Black Sport City Velo 83.5
3rd 32 Daniel Jackson Eastlands Velo 81
  34 Aaron Dodd Pedalsport 61
  81 Ryan Thomas East Bradford CC 52.5
  25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 42
  93 Maxwell Hereward Cycle Sport Pendle 34
  35 Leah Wilcox Mossley CRT 28.5
  46 Euan Hacker North Cheshire Clarion 28.5
  30 Eddie McHugh Team Terminator 27.5
  8 Timothy Lane Kirklees CA 26
  68 Thomas Davidson Mossley CRT 25.5
  55 Aaron Gordon-Campbell Eastlands Velo 25
  50 Emma Jeffers Eastlands Velo 22
  87 Archie Fletcher Eastlands Velo 21
  74 Harry Radford Eastlands Velo 18.5
  102 Alex Beldon Ilkley CC 18.5
  77 Sam Hollis Alba Rosa 17
  63 Sebastien Cuming East Bradford CC 16.5
  5 Lola Ellis Eastlands Velo 16
  48 Niamha Albones Liverpool Century 16
  96 Dylan Edwards Salt Ayre Cogset 16
  26 Alexander Foster Eastlands Velo 15.5
  29 Dennis Kay Eastlands Velo 15
  4 Jamie Brown PH MAS 14.5
  88 Jack Drummond Sport City Velo 14
  72 James Kay Sport City Velo 13.5
  33 Liam Davison East Bradford CC 13
  15 Grace Rudkin Eastlands Velo 11
  17 Callum Williams Salt Ayre Cogset 11
  60 Gareth McClorey North Cheshire Clarion 9.5
  90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 9.5
  37 Ross Hooley Lyme Racing Club 9
  13 Samuel Pendrill Innovation Racing 7
  39 Harry Jordan Eastlands Velo 6.5
  36 Ethan Cuerden Eastlands Velo 5.5
  14 Thomas Purcell Liverpool Century CA 4
  40 Ethan Grimshaw Eastlands Velo 3
  20 Harry Wilson Eastlands Velo 2
  28 Adam Tattersall Eastlands Velo 2
  21 Oliver Akers Holmfirth CC 1.5
  45 Riley Blackmore PH MAS 1
  52 Joe Waterfield Clifton CC 1
  76 Tyana Reid Eastlands Velo 1
  85 Raphael Tabiner North Cheshire Clarion 1
  95 Louis Aldridge North Cheshire Clarion 1
  112 Matilda McKibben Eastlands Velo 1
  116 Hannah Mc Clorey North Cheshire Clarion 1
  89 Charlotte Sheridan Sport City Velo 0.5

Youth C

Pos Num Name Club Total
1st 78 Patrick Casey Cycle Sport Pendle 58
2nd 43 Sebastian Grindley North Cheshire Clarion 36.5
3rd 104 Isaac Wytchard Alba Rosa 33
  9 Bryn Lawrence C and N Cycles 31
  75 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo 30
  69 Sebastian Kinsey Eastlands Velo 24.5
  51 Joe Cosgrove Southport CC 22.5
  70 Felix Cuerden Eastlands Velo 22
  19 Esther Wong Salt Aire Cogset 21
  22 Joshua Jackson Mid Shropshire Whrs 18
  101 John White North Cheshire Clarion 12
  86 Lily Brindle Eastlands Velo 8.5
  67 Owen Woolland North Cheshire Clarion 8
  103 Rhys Wytchard Alba Rosa 8
  114 Cat Ferguson Cycle Sport Pendle 7
  107 Seth Jackson Kirklees CA 6
  109 Mackenzie Riley Kirklees CA 3.5
  110 Max Bufton Hafren CC 3
  111 Oliver Hodgkinson North Cheshire Clarion 3
  106 Luca Bednarek Alba Rosa 2
  108 Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club 2
  115 Megan de Lacy-Perkins Salt Aire Cog-Set 1

Junior Female

Pos Num Name Club Total
1st 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 62
2nd 153 Emily Larwood Sport City Velo 37
3rd 152 Nicola Greenwood Holmfirth CC 15
  156 Felicity Gledhill Team 22 WRT 9.5
  158 Kim Baptista Torelli-Beastwear-Brother 9

Junior Male

Pos Num Name Club Total
1st 133 Tristan Pilling S.B.Hub 64.5
2nd 134 Philip Lomas Sport City Velo 40
3rd 135 George Elliott Innovation Racing 36
  132 Nicholas Ryan Mossley CRT 17
  131 Karl Richter Mossley CRT 12.5
  137 James Storey Sport City Velo 7

Men

Pos Num Name Club Total
1st 253 Jack Johnson Manchester Whrs 73.5
2nd 256 Mike Attkinson Manchester Whrs 15
3rd 251 Michael Hargreaves HD Revolutions 8.5
  254 Tom House VC Londres 8
  258 Ian Clarke Manchester Whrs 5
  255 Matthew Coupe Manchester Whrs 3.5
  252 Joseph Cotton Glasgow Green CC 1.5

Veteran

Pos Num Name Club Total
1st 204 Martin Usher Shepherds Cycles/Mel Green 98.5
2nd 194 Geoff Downs Bury Clarion 85
3rd 205 Brian Byland Manchester Whrs 72.5
  209 Jerry Cross Manchester Whrs 64.5
  218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 59.5
  203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 56.5
  214 John Fiddies Team Lusso 48
  196 Neil Evans Private Member 33.5
  226 Jimmy Rutherford Team Lusso 25.5
  200 Paul McHugh Team Terminator 24
  217 Nick Heap Bury Clarion 22.5
  222 Ian Davidson Private Member 18.5
  191 Mark Black Private Member 17
  207 Robert Barber Southend Whrs 13.5
  199 Karl McLelland Manchester Whrs 13
  202 Oliver Johnstone Macclesfield Whrs 13
  206 Patrick Douglas Leeds Mercury 12.5
  211 Roy Plant Manchester Whrs 8
  228 Neil Dunnage Cotswold Veldrijden 5
  227 James Murphy Vive Le Velo Riders Club 4.5
  192 Phil BrayBrooke Cheshire Maverics 4
  221 Oliver Wright Common Lane Occasionals 4
  198 John Leach Rossendale RC 3.5
  208 Chris Tomlinson Rossendale RC 3.5
  213 Neil O’Brien Cycle Team on Form 3.5
  195 Robbie Duncan Manchester Whrs 3
  197 Charles Gray Manchester Whrs 3
  201 Michael Wong Lancaster CC 3
  223 Michael Costelloe Private Member 1
  229 Derek Schofield Rossendale RC 1

Women

Pos Num Name Club Total
1st 171 Kiera Byland Sport City Velo 32
2nd 182 Ruth Taylor Element Cycling Team 16.5
3rd= 173 Ellen McDermott Boompads 10.5
3rd= 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG 10.5
  179 Alice Sharpe Torelli-Brother 2.5
  175 Claire Ni Reachtagain Womens Commission-North Tipp Whlrs 1.5
  177 Sofie Loscher Sundrive Track 1

Madison

Pos Num Name Club Total
1st 209 Jerry Cross Manchester Whrs 23
2nd 194 Geoff Downs Bury Clarion 19
3rd 1 Joel Ackers Innovation Racing 16
  4 Jamie Brown PH MAS 11
  226 Jimmy Rutherford Team Lusso 10
  16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 9
  196 Neil Evans Private Member 9
  34 Aaron Dodd Pedalsport 8
  203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs 8
  204 Martin Usher Shepherds Cycles/Mel Green 8
  253 Jack Johnson Manchester Whrs 8
  206 Patrick Douglas Leeds Mercury 5
  39 Harry Jordan Eastlands Velo 4
  132 Nicholas Ryan Mossley CRT 4
  207 Robert Barber Southend Whrs 4
  254 Tom House VC Londres 4
  192 Phil BrayBrooke Cheshire Maverics 3
  208 Chris Tomlinson Rossendale RC 3
  2 Evelina Black Sport City Velo 2
  151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 2
  153 Emily Larwood Sport City Velo 2
  199 Karl McLelland Manchester Whrs 2
  38 Cameron Pilkington Mossley CRT 1
  179 Alice Sharpe Torelli-Brother 1
  218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 1
  228 Neil Dunnage Cotswold Veldrijden 1