ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2018 > 12th November

ACT Track League Results 12th November

Event 1 YOUTH Group 1 & 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 80 Ben Singer Sport City Velo  
2nd 81 Ryan Thomas East Bradford CC  
3rd 88 Jack Drummond Sport City Velo  
Time 3:34.107  
 
Event 2 SENIOR Group 1 & WOMEN 12 LAP SCRATCH
1st 205 Brian Byland Manchester Whrs  
2nd 32 Daniel Jackson Eastlands Velo  
3rd 227 James Murphy Vive Le Velo Riders Club  
Time 4:09.241  
 
Event 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1st 133 Tristan Pilling S.B.Hub  
2nd 214 John Fiddies Team Lusso  
3rd 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo  
 
Event 4 YOUTH Group 1 & 2 - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 81 Ryan Thomas East Bradford CC  
2nd 63 Sebastien Cuming East Bradford CC  
3rd 75 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo  
Time 5:29.142  
 
Event 5 SENIOR Group 1 & WOMEN - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG  
2nd 194 Geoff Downs Bury Clarion  
3rd 199 Karl McLelland Manchester Whrs  
Time 4:14.811  
 
Event 6 SENIOR Group 2 - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green  
2nd 217 Nick Heap Bury Clarion  
3rd 133 Tristan Pilling S.B.Hub  
Time 4:14.811  
 
Event 7 YOUTH GROUP 1 & 2 - ITALIAN PURSUIT
Back 110 Max Bufton Hafren CC  
  80 Ben Singer Sport City Velo  
  68 Thomas Davidson Mossley CRT  
  75 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo  
  87 Archie Fletcher Eastlands Velo  
  109 Mackenzie Riley Kirklees CA  
  29 Dennis Kay Eastlands Velo  
  73 Stanley Cameron Eastlands Velo  
Time 2:44.380  
 
Event 8 SENIOR GROUP 1 & WOMEN - ITALIAN PURSUIT
Home 196 Neil Evans Private Member  
  25 Jacqui Kinsey Sport City Velo  
  205 Brian Byland Manchester Whrs  
  32 Daniel Jackson Eastlands Velo  
  203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
  201 Michael Wong Lancaster CC  
  151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
  42 Francesca Dore Sport City Velo  
  5 Lola Ellis Eastlands Velo  
Time 3:00.676  
 
Event 9 SENIOR GROUP 2– - ITALIAN PURSUIT
Back 137 James Storey Sport City Velo  
  133 Tristan Pilling S.B.Hub  
  38 Cameron Pilkington Mossley CRT  
  218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green  
  44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo  
  214 John Fiddies Team Lusso  
Time 2:08.085  
 
Event 10 YOUTH Group 1 & 2 10 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 110 Max Bufton Hafren CC 0.5  
2 75 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo 0.5  
3 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
4 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
5 110 Max Bufton Hafren CC 0.5  
6 68 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
7 80 Ben Singer Sport City Velo 0.5  
8 80 Ben Singer Sport City Velo 0.5  
9 68 Thomas Davidson Mossley CRT 0.5  
1st 80 Ben Singer Sport City Velo 1.5  
2nd 81 Ryan Thomas East Bradford CC 1  
3rd 73 Stanley Cameron Eastlands Velo 0.5  
Time 3:30.079  
 
Event 11 SENIOR GROUP 1 & WOMEN -- 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
2 90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
3 90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
4 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
5 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
6 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
7 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
8 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
9 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
10 25 Jacqui Kinsey Sport City Velo 0.5  
11 90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
1st 32 Daniel Jackson Eastlands Velo 1.5  
2nd 194 Geoff Downs Bury Clarion 1  
3rd 90 Eve Davis-Heywood Sport City Velo 0.5  
Time 4:14.970  
 
Event 12 SENIOR GROUP 2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 133 Tristan Pilling S.B.Hub 0.5  
2 34 Aaron Dodd Pedalsport 0.5  
3 34 Aaron Dodd Pedalsport 0.5  
4 38 Cameron Pilkington Mossley CRT 0  
5 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo 0  
6 222 Ian Davidson Private Member 0.5  
7 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 0.5  
8 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 0.5  
9 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 0.5  
10 214 John Fiddies Team Lusso 0.5  
11 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 0.5  
1st 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 1.5  
2nd 209 Jerry Cross Manchester Whrs 1  
3rd 214 John Fiddies Team Lusso 0.5  
Time 3:34.962  
 
Event 13 YOUTH GROUP 1 & 2 - 10 LAP TEAM PURSUIT
Back 109 Mackenzie Riley Kirklees CA  
  75 Joe Watkins-Wilson Eastlands Velo  
  68 Thomas Davidson Mossley CRT  
  29 Dennis Kay Eastlands Velo  
  80 Ben Singer Sport City Velo  
  87 Archie Fletcher Eastlands Velo  
  110 Max Bufton Hafren CC  
  73 Stanley Cameron Eastlands Velo  
Time 3:33.115  
 
Event 14 SENIOR GROUP 1 & WOMEN – 12 LAP TEAM PURSUIT
Back 19 Esther Wong Salt Aire Cogset  
  197 Charles Gray Manchester Whrs  
  196 Neil Evans Private Member  
  198 John Leach Rossendale RC  
  199 Karl McLelland Manchester Whrs  
  206 Patrick Douglas Leeds Mercury  
  183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG  
  203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
Time 4:10.366  
 
Event 15 SENIOR GROUP 2– 12 LAP TEAM PURSUIT
Back 137 James Storey Sport City Velo  
  217 Nick Heap Bury Clarion  
  44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo  
  133 Tristan Pilling S.B.Hub  
  134 Philip Lomas Sport City Velo  
  214 John Fiddies Team Lusso  
Time 3:48.412  
 
Event 16 YOUTH Group 1 & 2 - 15 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 80 Ben Singer Sport City Velo 20 3
2nd 73 Stanley Cameron Eastlands Velo 8 2
3rd 63 Sebastien Cuming East Bradford CC 6 1
4th 81 Ryan Thomas East Bradford CC 6 0
Time 5:35.761  
 
Event 17 SENIOR Group 1 & WOMEN 40 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 194 Geoff Downs Bury Clarion 19 3
2nd 205 Brian Byland Manchester Whrs 12 2
3rd 32 Daniel Jackson Eastlands Velo 8 1
4th 227 James Murphy Vive Le Velo Riders Club 8 0
Time 14:45.270  
 
Event 18 SENIOR Group 2 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 218 Paul Whatmough Shepherds Cycles/Mel Green 20 3
2nd 209 Jerry Cross Manchester Whrs 15 2
3rd 214 John Fiddies Team Lusso 10 1
4th 226 Jimmy Rutherford Team Lusso 7 0