ACT TRACK LEAGUE
RESULTS

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
ACT Track League > Results > 2018 > 22nd October

ACT Track League Results 22nd October

Event 1 YOUTH Group 1 & 2 - 10 LAP SCRATCH
1st 81 Ryan Thomas East Bradford CC  
2nd 77 Sam Hollis Alba Rosa  
3rd 88 Jack Drummond Sport City Velo  
Time 3:50.177  
 
Event 2 WOMEN 12 LAP SCRATCH
1st 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT  
2nd 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
3rd 5 Lola Ellis Eastlands Velo  
Time 4:40.546  
 
Event 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1st 131 Karl Richter Mossley CRT  
2nd 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo  
3rd 79 Callum Evans Sport City Velo  
Time 4:07.804  
 
Event 4 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1st 11 Tom Lord Eastlands Velo  
2nd 214 John Fiddies Team Lusso  
3rd 209 Jerry Cross Manchester Whrs  
Time 3:51.753  
 
Event 5 YOUTH Group 1 & 2 - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 29 Dennis Kay Eastlands Velo  
2nd 81 Ryan Thomas East Bradford CC  
3rd 32 Daniel Jackson Eastlands Velo  
Time 4:17.143  
 
Event 6 WOMEN - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo 0.5  
2 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
3 5 Lola Ellis Eastlands Velo 0.5  
4 182 Ruth Taylor Element Cycling Team 0.5  
5 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG 0.5  
6 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
7 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG 0.5  
8 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
9 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
10 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
11 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 0.5  
1st 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 1.5  
2nd 182 Ruth Taylor Element Cycling Team 1  
3rd 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG 0.5  
Time 4:12.042  
 
Event 7 SENIOR G1- 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 223 Michael Costelloe Private Member 0.5  
2 223 Michael Costelloe Private Member 0.5  
3 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo 0.5  
4 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
5 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
6 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
7 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
8 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
9 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
10 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
11 31 Adam Aylwin Sport City Velo 0.5  
1st 31 Adam Aylwin Sport City Velo 1.5  
2nd 131 Karl Richter Mossley CRT 1  
3rd 227 James Murphy Vive Le Velo Riders Club 0.5  
Time 3:59.666  
 
Event 8 SENIOR G2 - 12 lap COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 11 Tom Lord Eastlands Velo 0.5  
2 24 Marcus Hiley Giant Halifax RT 0.5  
3 134 Philip Lomas Sport City Velo 0.5  
4 34 Aaron Dodd Pedalsport 0.5  
5 226 Jimmy Rutherford Team Lusso 0.5  
6 179 Alice Sharpe Torelli-Brother 0.5  
7 133 Tristan Pilling S.B.Hub 0.5  
8 209 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
9 253 Jack Johnson Manchester Whrs 0.5  
10 222 Ian Davidson Private Member 0.5  
11 11 Tom Lord Eastlands Velo 0.5  
1st 11 Tom Lord Eastlands Velo 1.5  
2nd 179 Alice Sharpe Torelli-Brother 1  
3rd 209 Jerry Cross Manchester Whrs 0.5  
Time 3:38.274  
 
Event 9 YOUTH G1 & 2 10 LAP COURSES DES PRIMES
lap   pts  
1 101 John White North Cheshire Clarion 0.5  
2 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
3 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
4 101 John White North Cheshire Clarion 0.5  
5 86 Lily Brindle Eastlands Velo 0.5  
6 70 Felix Cuerden Eastlands Velo 0.5  
7 101 John White North Cheshire Clarion 0.5  
8 70 Felix Cuerden Eastlands Velo 0.5  
9 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 0.5  
1st 87 Archie Fletcher Eastlands Velo 1.5  
2nd 81 Ryan Thomas East Bradford CC 1  
3rd 32 Daniel Jackson Eastlands Velo 0.5  
Time 3:51.041  
 
Event 10 WOMEN - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT  
2nd 151 Elizabeth Broughton Sport City Velo  
3rd 183 Madeleine Scott Kuota-Spinergy-GSG  
Time 3:01.407  
 
Event 11 SENIOR G1 - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 44 Xavier Teece-Round Eastlands Velo  
2nd 194 Geoff Downs Bury Clarion  
3rd 203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs  
Time 4:14.469  
 
Event 12 SENIOR G2 - DEVIL TAKE THE HINDMOST
1st 11 Tom Lord Eastlands Velo  
2nd 226 Jimmy Rutherford Team Lusso  
3rd 253 Jack Johnson Manchester Whrs  
Time 4:34.815  
 
Event 13 YOUTH Group 2 20 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 63 Sebastien Cuming East Bradford CC 15 3
2nd 81 Ryan Thomas East Bradford CC 14 2
3rd 77 Sam Hollis Alba Rosa 9 1
4th 32 Daniel Jackson Eastlands Velo 8 0
Time 7:39.178  
 
Event 19 SENIOR Group 1 & 2 50 LAP POINTS RACE
  Race Pts League Pts
1st 11 Tom Lord Eastlands Velo 25 3
2nd 214 John Fiddies Team Lusso 15 2
3rd 134 Philip Lomas Sport City Velo 14 1
4th 222 Ian Davidson Private Member 10 0
Time 16:53.652  
 
Event 20 SENIOR 60 LAP MADISON
  Race Pts League Pts
1st 253 Jack Johnson Manchester Whrs 29 3
  194 Geoff Downs Bury Clarion   3
2nd 16 Maisy Vasic Pink Jersey RT 17 2
  203 Mike Farwell Port Sunlight Whrs   2
3rd 206 Patrick Douglas Leeds Mercury 7 1
  179 Alice Sharpe Torelli-Brother   1
4th 204 Martin Usher Shepherds Cycles/Mel Green 7 0
  223 Michael Costelloe Private Member   0
Time 20:14.514