250
ACT TRACK LEAGUE
RESULTS
February 2005

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome

2005 Season

7th Feb 2005



EVENT 1  YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Jordan Hargreaves Eastlands Velo
3 Chris Latham Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Jason Donnelly Sport City
2 John Drake ABC Centreville
3 Sion Hudson PM
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Blair Buss VS Cycles
2 Mike Workman Cheshire RC
3 Eddy Taylor SG Bollington
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Josh Hargreaves Sport City
2 Christian Lyte Sport City
3 Paul Anderson Sport City
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 1
1 Adam Yates Eastlands Velo
2 Chelby Clarkson Mossley CRT
3 Zak Millington Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 2
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Dominic Walsh Eastlands Velo
3 Simon Yates Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Jason Donnelly Sport City
2 Simon Hudson PM
3 Jenny Middlehurst ERV/Bianchi
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 2
1 Blair Buss VS Cycles
2 Tim Rowson Sheffield Phoenix
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 3
1 Steven Guymer Sport City
2 Paul Anderson Sport City
3 Josh Hargreaves Sport city
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Jessica Anderson Eastlands Velo
2 James McGillick Mossley CRT
3 Daniel Whelan Eastlands Velo
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Chelby Clarkson Mossley CRT
2 Jack Penrice Eastlands Velo
3 Penny Rowson Sheffiield Phoenix
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 3
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Stephen Donnelly Sport City
3 Jake Holt Eastlands Velo
EVENT 5 4000 METRES TEAM PURSUIT
Home Straight Time 5.35.02 Back Straight Time 5.29.64
John Leach Mike Workman
Adrian Smith Robbie Duncan
John Harris Roy Aitken
Bob Duckworth Nick Smith
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
7pts Simon Hudson PM
1 Jenny Middlehurst ERV/Bianchi
.5 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2.5pts Blair Buss VS Cycles
2 Eddy Taylor SG Bollington
2 Kieran Yates Sport City
1 David Aldgate Mossley CRT
.5 Tim Rowson Sheffield Phoenix
.5 Alex Raven Rutland C
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2pts Christian Lyte Sport City
2 Paul Anderson Sport City
1 Josh Hargreaves Sport City
1 Tomas Skubala Giant Racing
1 Steven Guymer Sport City
.5 Geoff Downs Oakhill Clarion
.5 Nick Smith Nova CC
.5 John Kent Birkenhead NE
EVENT 8 YOUTH 9 LAP H/CAP POINTS
1 Simon Winston Eastlands Velo
2 Stephen Donnelly Sport City
3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Jason Donnelly Sport City
2 Lawrie Rissbrook PM
3 Jenny Middlehurst ERV/Bianchi
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 2
1 Blair Buss VS Cycles
2 Mike Workman Cheshire RC
3 David Aldgate Mossley cRT
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 3
1 Steven Guymer Sport City
2 Tomas Skubala Giant Racing
3 Christian Lyte Sport City

14th Feb 2005

EVENT 1  YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Mark Christian TSP Isle of Man
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 James Berry TSP Isle of Man
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Daniel Shand West Pennine RC
2 Barry Hughes Ulster
3 Michael McAree Ulster
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Joss Bentley Liverpool Century
2 Mike Workman Cheshire RC
3 Adrian Smith Bury Clarion
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Paul Anderson Sport City
2 Christian Lyte Sport City
3 Maurice O'Brien Ulster
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 1
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Josh Penrice Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 2
1 Mark Christian TSP Isle of Man
2 James Berry TSP Isle of Man
3 Martin Woffindin Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Daniel Shand West Pennine RC
2 Edin Leahy Ulster
3 Katie Fearnehough Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 2
1 Robbie Duncan Manchester Whls
2 Jason Donnelly Sport City
3 Mike Workman Cheshire RC
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 3
1 Christian Lyte Sport City
2 Steven Guymer Sport City
3 Andrew Orrell PM
EVENT 5 SENIOR TEAM SPRINT HEAT 1
Home Straight Time 1.00.58 Back Straight Time 58.16
Joanne Fenwich John Jackson
Kev Shand Geoff Downs
John Harris Steven Guymer
VENT 5 SENIOR TEAM SPRINT HEAT 2
Home Straight Time 58.36 Back Straight Time 57.18
Len Woffindin Robbie Duncan
Adrian Smith Rob Dacey
Dan Robinson Nick Smith
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Jessica Anderson Eastlands Velo
2 Josh Penrice Eastlands Velo
3 James McGillick Mossley CRT
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Zak Mollington Eastlands Velo
3 Chelby Clarkson Mossley cRT
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 3
1 James Berry TSP Isle of Man
2 Steven Aldgate Mossley CRT
3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 4
1 Mark Christian TSP Isle of Man
2 Jake Holt Eastlands Velo
3 Simon Yates Eastlands Velo
EVENT 7 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 1
1.5pts Monica Eden Sport City
1.5 Thomas Martin Ulster
1.5 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
1 Len Woffindin PM
1 John Wynne LVRC
.5 Katie Fearnehough Eastlands Velo
.5 Michael McAree Ulster
.5 Barry Hughes Ulster
.5 Daniel Shand West Pennine
EVENT 7 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 2
1.5pts Joss Bentley Liverpool Century
1 ? Mills Ulster
1 Robbie Duncan Manchester Whls
1 Simon Williams Ulster
.5 John Harris Bury Clarion
.5 David Aldgate Mossley CRT
.5 Adrian Smith Bury Clarion
.5 Mike Workman Cheshire RC
.5 John Jackson Macclesfield RC
.5 Alexc Raven Rutland CC
.5 Chris Moreman PM
.5 Kieran Yates Sport Cit
EVENT 7 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 3
2pts Steven Guymer Sport City
2 Paul Anderson Sport City
.5 Tom Skubala Giant Racing
.5 Dan Wolfenden Yasumitsu Schlapp
.5 Maurice O'Brien Ulster
.5 Andrew Orrell PM
.5 Kev Shand West Pennine RC
.5 Bernard Corfe Yasumitsu Schlapp
.5 Daryl Pollitt Glossop Kinder
.5 Tim Wing Glossop Kinder
.5 John Leach Kent Valley
EVENT 8 YOUTH 9 LAP POINTS
1 Mark Christian TSP Isle of Man
2 James Berry TSP Isle of Man
=3 Josh Penrice Eastlands Velo
=3 Eric Fitton Mossley CRT
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Daniel Shand West Pennine
2 Thomas Marton Ulster
3 Laurie Rissbrook PM
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Groups 2/3
1 Paul Anderson Sport City
2 Tomas Skubala Giant Racing
3 Martin Monroe Ulster
EVENT 10 50 LAP MADISON
1 Team 4 Steven Guymer/Dan Wolfenden
2 Team 2 Daryl Pollitt/Tim Wing
3 @ 1 lap Team 5 Nick Smith/Andrew Orrell

21st Feb 2005

EVENT 1  YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Josh Penrice Eastlands Velo
2 Chris Latham Eastlands Velo
3 Jordan Hargreaves Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Adam Kenway Tunstall Whls
2 Mark Christian TSP IOM
3 Jenny Middlehurst ERV/Bianchi
EVENT 2 Group 2
1 Daniel Shand West Pennine
2 Sean Carthy S I S
3 Jason Donnelly Sport City
EVENT 2 Group 3
1 Roy Holmes Hewitt Racing
2 Andrew Orrell PM
3 Paul Anderson Sport City
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 1
1 Adam Yates Eastlands Velo
2 Penny Rowson Sheffield Phoenix
3 Simon Yates Eastlands Velo
EVENT 3 Heat 2
1 Jordan Hargreaves Eastlands Velo
2 Martin Woffindin Eastlands Velo
3 Jake Holt Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Jenny Middlehurst ERV/Bianchi
2 John Wynne LVRC
3 Sarah Byrne Tunstall
EVENT 4 Group 2
1 Joss Bentley Liverpool Century
2 Tim Rowson Sheffield Phoenix
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 4 Group 3
1 Dan Wolfenden Yasumitsu Schlapp
2 Tomas Skubala Giant Racing
3 Andrew Orrell PM
EVENT 5 SENIOR 8 LAP KEIRIN
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 John Harris Bury Clarion
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Josh Penrice Eastlands Velo
2 Jessica Anderson Eastlands Velo
3 James McGillick Mossley CRT
EVENT 6 Heat 2
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Chelby Clarkson Mossley CRT
3 Simon Coley Eastlands Velo
EVENT 6 Heat 3
1 Adam Yates Eastlands Velo
2 Josh Penrice Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 6 Heat 4
1 Jordan Hargreaves Eastlands Velo
2 Simon Yates Eastlands Velo
3 Stephen Donnelly Sport City
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES GROUP 1
2pts Dominic Walsh Eastlands Velo
1.5 Ellin Mostyn Energy Cycles
1.5 David Melvyn Yasumitsu Schlapp
1.5 James Edwards Deeside Olympic
1 Len Woffindin PM
1 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
EVENT 7 GROUP 2
2pts Kieran Yates Sport City
1.5 Mark Christian TSP IOM
1.5 Daniel Shand West Pennine
1.5 Simon Hudson PM
1.5 Daniel Martell Sport City
.5 Rodney Rouse FSA
EVENT 7 GROUP 3
3.5 Adam Kenway Tunstall Whls
1 Steven Guymer Sport City
1 John France Glossop Kinder
1 Paul Anderson Sport City
1 Dan Robinson Deeside Olympic
.5 Tomas Skubala Sheffield Phoenix
.5 Nick Smith Nova CC
EVENT 8 YOUTH 9 LAP H/CAP POINTS Heat 1
1 Simon Yates Eastlands Velo
2 Steven Aldgate Mossley CRT
=3 Eric Fitton Mossley CRT
=3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 8 Heat 2
1 Stephen Donnelly Sport City
2 Jake Holt Eastlands Velo
3 Zak Millington Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS GROUP 1
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
3 James Edwards Deeside Olympic
EVENT 9 SENIOR 30 LAP POINTS GROUP 2
1 Kieran Yates Sport City
2 Mark Christian TSP IOM
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 9 SENIOR 50 LAP POINTS GROUP 3
1 Steven Guymer Sport Ciy
2 Tomas Skubala Giant Racing
3 Dan Wolfenden Yasumitsu Schlapp

28th Feb 2005

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Simon Yates Eastlands Velo
2 Zak Millington Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH GROUP 1
1 Scott Abraham PM
2 Jerry Cross Manchester Whls
3 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
EVENT 2 GROUP 2
1 John Harris Bury Clarion
2 Jason Donnelly Sport City
3 Arron Woods Border City Whls
EVENT 2 GROUP 3
1 Paul Anderson Sport City
2 Nick Smith Nova CC
3 Steven Guymer Sport City
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP HEAT 1
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Jordon Hargreaves Eastlands Velo
3 Chris Latham Eastlands Velo
EVENT 3 HEAT 2
1 Penny Rowson Sheffield Phoenix
2 Martin Woffindin Eastlands Velo
3 Zak Millington Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL GROUP 1
1 Monica Eden Sport City
2 Katie Feanrehough Eastlands Velo
3 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
EVENT 4 GROUP 2
1 Eddy Taylor SG Bollington
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 Scott Abraham PM
EVENT 4 GROUP 3
1 Paul Anderson Sport City
2 Nick Smith Nova CC
3 Tomas Skubala Giant Racing
EVENT 5 INVITATION SENIOR 4000 METRE TEAM PURSUIT
Home Straight Time 5.29.57 Back Straight Time 5.29.07
Robbie Duncan Mike Workman
Adrian Smith Jason Donnelly
Kieran Yates Stephen Smith
Simon Hudson David Aldgate
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN HEAT 1
1 Penny Rowson Sheffield Phoenix
2 Josh Penrice Eastlands Velo
3 Jessica Anderson Eastlands Velo
EVENT 6 HEAT 2
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 6 HEAT 3
1 Stephen Donnelly Sport City
2 Simon Yates Eastlands Velo
3 Jake Holt Eastlands Velo
EVENT 7 SENIOR COURSE DES PRIMES GROUP 1
5pts James Edwards Deeside Olympic
2 Monica Eden Sport City
1 Laurie Rissbrook PM
.5 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
EVEBT 7 GROUP 2
2pts Scott Abraham PM
1.5 Eddy Taylor SG Bollington
1.5 Joss Bentley Liverpool Century
1.5 David Aldgate Mossley CRT
.5 Daniel Martell Sport City
.5 Jerry Cross Manchester Whls
.5 Ben Green Manchester Whls
.5 Paul Evans Chester RC
EVENT 7 GROUP 3
2pts Steven Guymer Sport City
1.5 Paul Anderson Sport City
1 Tim Wing Glossop Velo
1 Nick Smith Nova CC
.5 John Leach Kent Valley
.5 Tomas Skubala Giant Racing
.5 Daryl Pollitt Glossop Velo
.5 John Kent Birkenhead NE
.5 Geoff Downs Oakhill Clarion
EVENT 8 YOUTH DEVIL
1 Stephen Donnely Sport City Velo
2 Penny Bowater
3 Penny Rowson Sheffield Phoenix
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS GROUP 1
1 James Edwards Deeside Olympic
2 Laurie Rissbrook PM
3 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
EVENT 9 SENIOR 30 LAP PONTS GROUPS 2/3
1 Paul Anderson Sport City
2 David Aldgate Mossley CRT
3 Kieran Yates Sport City
EVENT 10 50 LAP MADISON
1 Team 6 Steven Guymer/Tomas Skubala
2 Team 3 Kevin Shand/Nick Smith
3 Team 2 Mike Workman/Geoff Downs

0