250
ACT TRACK LEAGUE
RESULTS
January 2005

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome

2005 Season

Contact: Neil Orrell (Orrell Cycles), 395 Hollinwood Avenue,
New Moston, Manchester. M40 0JQ.
Day Tel: 0161-681-1517
Evening Tel: 0161-684-8854

17th Jan 2005



EVENT 1	YOUTH 8 LAP HANDICAP
1st Zak Millington Eastlands Velo
2nd Simon Yates Eastlands Velo
3rd Chris Latham Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH
Group 1
1st Ellin Mostyn Energy Cycles
2nd Lucy Ayres Sport City Velo
3rd Bob Duckworth Bury Clarion
Group 2
1st Tom Skubala Giant Racing
2nd John Harris Bury Clarion
3rd Tim Rowson Sheffield Phoenix
Group 3
1st Josh Hargreaves Sport City Velo
2nd Christian Lyte Sport City Velo
3rd Paul Anderson Sport City Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED HANDICAP
Heat 1
1st Chris Latham
2nd Josh Penrice Eastlands Velo
3rd Jake Holt Eastlands Velo
Heat 2
1st Jessica Anderson Eastlands Velo
2nd Zak Millington
3rd Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL TAKE THE HINDMOST
Group 1
1st Barry George Warrington RC
2nd Lucy Ayres
3rd Ellin Mostyn
Group 2
1st Tom Skubala
2nd Tim Rowson
3rd Arron Woods Border City Whrs
Group 3
1st Steven Guymer Sport City Velo
2nd Kev Shand West Pennine RC
3rd Andy Orrell Team Orrell
EVENT 5 SENIOR 8 LAP KEIRIN
1ST Daniel Martell Sport City Velo
2nd Adrian Smith Bury Clarion
3rd Paul Evans Chester RC
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN
Heat 1
1st Chris Latham
2nd Daniel Whelan Eastlands Velo
3rd Josh Murray Mossley CRT
Heat 2
1st Jordon Hargreaves Eastlands Velo
2nd Jake Holt
3rd Simon Winston
Heat 3
1st Jack Penrice Eastlands Velo
2nd James McGillick Mossley CRT
3rd Penny Rowson Sheffield Phoenix
Heat 4
1st Simon Yates
2nd Steven Aldgate Mossley CRT
3rd Zak Millington
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSES DES PRIMES
Group 1
1 ½ points Joanne Fenwick, Ellin Mostyn, David Melvin, Bob Duckworth.
1 point Barry George, John Drake.
½ point Laura Batista.
Group 2
2 ½ points Tom Skubala
2 Points David Aldgate.
1 ½ points Tim Rowson
1 point Daniel Martell
½ Point Geoff Chaplin, John Harris, Eddy Taylor.
Group 3
2 ½ Points Paul Anderson.
2 Points Steven Guymer
1 Point Andy Orrell, Rob Dacey, Christian Lyte.
½ Point John Kent, Dan Woolfenden.
EVENT 8 YOUTH 9 LAP HANDICAP POINTS RACE
1st Simon Yates
2nd Jake Holt
3rd Steven Aldgate
(Extra prizes for first and second places donated by Bradley Wiggins,
Pair of fdjeux sun glasses and fdjeur jersey.)
EVENT 9 SENIOR POINTS RACES
Group 1 ( 20Laps)
1st Bob Duckworth
2nd Joanne Fenwick Yasumitsu- Schlapp
3rd Laurie Rissbrook Private member
Group 2 ( 30 Laps)
1st Tom Skubala
2nd Tim Rowson
3rd John Harris
Group 3 ( 50 Laps)
1st Steven Guymer
2nd Kev Shand
3rd Rob Dacey

24th Jan 2005

EVENT 1 YOUTH 8 LAP HANDICAP
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Jake Holt Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
2 Monica Eden Sport City
3 Len Woffindin PM
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Kieran Yates Sport City
2 John Harris Bury Clarion
3 Tomas Skubala Giant Racing
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Christian Lyte Sport City
2 Josh Hargreaves Sport City
3 Steven Guymer Sport City
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 1
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Adam Yates Eastlands Velo
3 Jake Holt Eastlands Velo
E EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 2
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Jessica Anderson Eastlands Velo
3 James McGillick Mossley CRT
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
2.5pts Monica Eden Sport City
2 Jenny Middlehurst ERV
1 Sam Futers Mossley CRT
1 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
1 Barry George Warrington RC
.5 Katie Fearnehough Eastlands Velo
.5 Dennis Cunningham PM
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Tim Rowson Sheffield Phoenix
1.5 Eddy Taylor SG Bollington
1 Daniel Martell Sport City
1 Robbie Duncan Manchester Whls
.5 John Jackson Macclesfield Whls
.5 Mike Workman Cheshire RC
.5 Alex Dowdy Sport City
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
3.5 Christian Lyte Sport City
1.5 Paul Anderson Sport City
1 Steven Guymer Sport City
1 Rob Dacey Weaver Valley
.5 Roy Holmes Hewitt Racing
.5 Jon France Glossop Kinder
.5 Paul Anderson Sport City
EVENT 5 YOUTH 9LAP H/CAP POINTS
1 Dominic Walsh Eastlands Velo
2 Jessica Anderson Eastlands Velo
3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 6 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
2 Jenny Middlehurst ERV
3 Laurie Rissbrook PM
EVENT 6 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 Mike Workman Cheshire RC
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 John Harris Bury Clarion
EVENT 6 SENIOR 50 LAP POINTS Group 3
1 Steven Guymer Sport City
2 Paul Anderson Sport City
3 Christian Lyte Sport City

31st Jan 2005

EVENT 1  YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Jordon Hargreaves Eastlands Velo
2 Jake Holt Eastlands Velo
3 Adam Yates Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Tim Rowson Sheffield Phoenix
3 Alex Raven Rutland
EVENT 2 Group 2
1 Kieran Yates Sport City
2 Tomas Skubala Giant Racing
3 John Harris Bury Clarion
EVENT 2 Group 3
1 Paul Anderson Sport city
2 Roy Holmes Hewitt Racing
3 Christian Lyte Sport City
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Heat 1
1 Zak Millington Eastlands Velo
2 James McGillick Mossley CRT
3 Josh Penrice Eastlands Velo
EVENT 3 Heat 2
1 Jake Holt Eastlands Velo
2 Martin Woffindin Eastlands Velo
3 Chris Latham Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 Tim Rowson Sheffield Phoenix
EVEN 4 Group 2
1 Tomas Skubala Giant Racing
2 Eddy Taylor SG Bollington
3 John Jackson Macclesfield Whls
EVENT 4 Group 3
1 Paul Anderson Sport City
2 Steven Guymer Sport City
3 Kevin Shand West Pennine
EVENT 5 SENIOR 8 LAP KEIRIN
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Joanne Fenwick Yasumitsu Schlapp
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 6 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Penny Rowson Sheffield Phoenix
2 Jessica Anderson Eastlands Velo
3 Calum France Glossop Kinder
EVENT 6 Heat 2
1 Chris Latham Eastlands Velo
2 Josh Penrice Eastlands Velo
3 Thomas Austin Eastlands Velo
EVENT 6 Heat 3
1 Steven Donnelly Eastlands Velo
2 Adam Yates Eastlands Velo
3 Jordon Hargreaves Eastlands Velo
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES HEAT 1
3pts Alex Raven Rutland CC
2.5 Robbie Duncan Manchester Whls
1.5 Sam Futers Mossley CRT
1 Tim Rowson Sheffield Phoenix
.5 Tegan Millington Eastlands Velo
EVENT 7 HEAT 2
3pts Tomas Skubala Giant Racing
2 Mike Workman Cheshire RC
1 Eddy Taylor SG Bollington
1 Daniel Martell Sport City
1 David Aldgate Mossley CRT
.5 Ben Green Manchester Whls
EVENT 7 HEAT 3
2.5 Christian Lyte Sport city
1.5 Josh Hargreaves Sport City
1.5 Steven Guymer Sport City
1.5 Roy Holmes Hewittt Racing
.5 John Leach Kent Valley
.5 Rob Dacey Weaver Valley
.5 Jon France Glossop Kinder
EVENT 8 YOUTH 9 LAP H/CAP POINTS
1 Martin Woffindin Eastlands Velo
2 Adam Yates Eastlands Velo
3 Jake Holt Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Tim Rowson Sheffield Phoenix
2 Jenny Middlehurst ERV /Bianchi
3 Jason Donnelly Sport City
EVENT 9 Groups 2/3
1 Paul Anderson Sport City
2 Christopher Taylor GM Fire
3 Tomas Skubala Sheffield Phoenix
EVENT 10 50 LAP MADISON
1 Team 1 Dan Wolfenden/Steven Guymer
2 Team 8 Christian Lyte/Josh Hargreaves
3 Team 3 John Harris/Kevin Shand
Your ACT news/race reports are very welcome
email to : azw@blueyonder.co.uk

0

Velodrome Home Page

Navigation bar if you are lost

Racing Home Page