250
ACT TRACK LEAGUE
RESULTS
Nov 2003

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome

2004 Season

12th January until 24th April 2004 with
the exception of Easter Monday 12th April 2004.

6th September until 29th November 2004 with
the exception of 13th September 2004 ( UCI World Masters Championships)

Contact: Neil Orrell (Orrell Cycles), 395 Hollinwood Avenue,
New Moston, Manchester. M40 0JQ.
Day Tel: 0161-681-1517
Evening Tel: 0161-684-8854

The ACT Track League

THE ANNUAL PRIZE PRESENTATION FOR 2003

Will take place on the night of the second League Meeting on Monday 19th January 2004

At The Velodrome

We will run the Track League until about 9.00pm and then have the presentation.
We hope to have a cycling celebrity to present the awards.

3rd Nov 2003


EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Katie Fernehough Eastlands Velo
2 Aaron Woods Border City Whls
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Albert Zwolinsky Y Schlapp
2 Steven Daview Warrington PC
3 Graham Gregory Weaver Valley
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Michael Giverin Eastlands Velo
2 Mike Workman Cheshire PC
3 Carry Brown Weaver Valley
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Steven Burke Sport City
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Josh Hargreaves Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP
1 Simon Coley astlands Velo
2 Chelby Clarkson Mossley CRT
3 Aaron Woods Border City Whls
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 1
1 Albert Zwolinsky Y Schlapp
2 Bob Duckworth Bury Clarion
3 Geoff Downes Stockport Clarion
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 2
1 Daniel Fernehough Sport City
2 Robert Dacey Weaver Valley
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 3
1 Thomas Murray Batley CC
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Andrew Hill ABC Centreville
EVENT 5 INVITATION 4000 METERS TEAM PURSUIT
Home Straight Time 5.28.59 Back Straight Time 5.31.57
Mike Workman Roy Aitken
Albert Zwolinsky Carry Brown
John Leach Bob Duckworth
John Harris Craig Drake
EVENT 6a YOUTH 6 LAP KEIRIN
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Chelby Clarkson Mossley CRT
EVENT 6b SENIOR 8 LAP KEIRIN
1 Kieran Yates Eastlands Velo
2 Dan Wolfenden T Manchester
3 David Martell Eastlands Velo
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
5pts Steven Davies Warrington AC
1 Bob Duckworth Bury Clarion
1 Graham Gregory Weaver Valley
1 Barry George Warrington PC
0.5 Catherine Cockram Terrydolan.com
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Daniel Fernehough Sport City
1.5 Roy Turner Eastlands Velo
1.5 John McEvoy Liverpool Century
1 Jamie Burgan Rutland CC
0.5 Robbie Duncan Manchester Whls
0.5 John Kent Birkenhead NE
0.5 Robert Dacey Weaver Valley
0.5 David Todd Drighlington BC
EVENT 7 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
3pts Jason Kenny Sport City
2 Steven Burke Sport City
1.5 Andrew Hill ABC Centreville
1 Mark McNally Liverpool Century
0.5 Tom Murray Batley CC
0.5 Garry Brown Weaver Valley
EVENT 8 YOUTH ITALIAN PURSUIT
Home Straight Time 1.31.00 Back Straight Time 1.29.65
Jessica Anderson Josh Murray
Chelby Clarkson Simon Winston
Robert Crampton Simon Coley
Katie Fernehough Aaron Woods
EVENT 9 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Bob Duckworth Bury Clarion
2 Tom Skubala Sheffield Ph
3 Steve Davies Warrington RC
EVENT 9 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 Robert Dacey Weaver Valley
2 John McEvoy Liverpool Century
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 9 SENIOR 50 LAP POINTS Group 3
1 Tom Murray Batley CC
2 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
3 Steven Burke Sport City

10th Nov 2003

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Katie Fernehough Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Simon Coley Eastlands Velo
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Mark Rudy Bury Clarion
2 Steve Davies Warrington RC
3 Tomas Skubala Sheffield Ph
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Mike Workman Cheshire RC
2 Albert Zwolinsky Y Schlapp
3 Daniel Fernehough Sport City
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Jason Kenny Sport City
2 Steven Burke Sport City
3 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP
1 Katie Fernehough Eastlands Velo
2 Simon Coley Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
2.5pts Steve Davies Warrington RC
2 Graham Gregory Weaver Valley
1.5 Barry George Warrington RC
1 Joss Bentley Liverpool Century
1 Rusine Airstone VC St Raphael
0.5 Geoff Downes Stockport Clarion
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Philip Todd Drighlington BC
2 Garry Brown Weaver Valley
1.5 Daniel Fernehough Sport City
1 Robert Dacey Weaver Valley
1 Mark Bateman West York
0.5 Craig Drake ABC Centreville
0.5 Eddy Taylor SG Bollington
EVENT 4 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
4pts Andrew Hill ABC Centreville
2 Thomas Murray Batley CC
1 Mark McNally Liverpool Century
0.5 Steven Burke Sport City
0.5 Stephen Rudkin Liverpool Century
0.5 Nick Smith Nova CC
EVENT 5A YOUTH 6 LAP KEIRIN
1 Simon Winston Eastlands Velo
2 Chelby Clarkson Mossley CRT
3 Simon Coley Eastlands Velo
EVENT 5B SENIOR 8 LAP KEIRIN
1 Steven Burke Sport City
2 Jason Kenny Sport City
3 Thomas Murray Batley CC
EVENT 6 INVITATION ITALIAN PURSUIT
Home Straight Time 1.3614 Back Straight Time 1.35.35
Roy Aitken John Jackson
Albert Zwolinsky Adrian Smith
John Harris Bob Duckworth
Robbie Duncan Carry Brown
Mike Workman Robert Dacey
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 1
1 Graham Gregory Weaver Valley
2 Tomas Skubala Sheffield Ph
3 Geoff Downes Stockport Clarion
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 2
1 Mark Bateman West Yorks
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 Daniel Fernehough Sport City
EVENT 7 SENIOR DEVIL Group 3
1 Andrew Hill ABC Centreville
2 Thomas Murray Batley CC
3 Andrew Nightingale James Hay AT
EVENT 8 YOUTH UNKNOWN DISTANCE
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Jessica Anderson Eastlands Velo
3 Josh Murray Mossley CRT
EVENT 9 SENIOR 30 LAP POINTS Group 1
1 Daniel Martell Eastlands Velo
2 Rusine Airstone VC St Raphael
3 Graham Gregory Weaver Valley
EVENT 9 SENIOR 50 LAP POINTS Groups 1 & 2
1 Steven Burke Sport City
2 Andrew Hill ABC Centreville
3 Andrew Nightingale James Hay AT
EVENT 10 50 LAP MADISON
1 Team 5 Iam Murray & Thomas Murray
2 Team 1 Mike Workman & Kevin Shand
3 Team 4 John Harris & Matthew Winston

17th Nov 2003

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP Group 1
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Katie Fernehough Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 2 YOUTH 12 LAP SCRATCH Group 2
1 John McEvoy Liverpool Century
2 Craig Drake ABC Centreville
3 Kieran Yates Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Steven Burke Sport City
2 Josh Hargreaves Sport City
3 James Cruikshank Sport City
EVENT 4 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Albert Zwolinsky Y Schlapp
2 David Todd Drighlington BC
3 Bob Duckworth Bury Clarion
EVENT 5 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Thomas Murray Batley CC
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Nick Smith Nova CC
EVENT 6 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Group 1
1 katie Fernehough Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Simon Coley Eastlands Velo
EVENT 7 YOUTH DEVIL Group 2
1 Joss Bentley Liverpool Century
2 Dan Wolfenden T Manchester
3 David Martell Eastlands Velo
EVENT 8 YOUTH DEVIL Group 3
1 Steven Burke Sport City
2 Andrew Nightingale James Hay AT
3 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
EVENT 9 SENIOR 12 lap COURSE DES PRIMES Group 1
3.5pts Robbie Duncan Manchester Wheelers
3 David Todd Drighlington BC
1 Albert Zwolinsky Y Schlapp
0.5 Rusine Airstone VC St Raphael
0.5 Graham Gregory Weaver Valley
EVENT 10 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
3pts Thomas Murray Batley CC
1.5 Nick Smith Nova CC
1 Neil Arnold East Bradford
0.5 Matthew Wood Scunthorpe Poly
0.5 John Leach Kent Valley
0.5 Mike Workman Cheshire NC
0.5 Simon Roberts Race Scene
EVENT 11 YOUTH 6 LAP KEIRIN Group 1
1 Katie Fernehough Eastlands Velo
2 Chelby Clarkson Mossley CRT
3 Simon Winston Eastlands Velo
Event 12 Youth Group 2 12 lap CdP
1 Joss Bentley Liverpool Century
2 Dan Woolfenden Yasumitsu-Schlapp
3 Jenny Middlehurs Team Letchworth
Event 13 Youth Group 3 12 Lap CdP
1 Mark Bateman Triangle RT
2 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
3 Josh Hargreaves Eastlands Velo
Event 14 Senior Group 1 Devil
1 Garry Brown Weaver Valley CC
2 Robbie Duncan Manchester whrs
3 Adrian Smith Bury Clarion
Event 15 Senior Group 2 Devil
1 Tom Murray VS Cycles
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Nick Smith Nova CC
Event 16 Youth Group 1 Unknown Distance
1 Josh Murray Mossley CRT
2 Katie Fearnehough Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
Event 17 Youth Group 2 20 Lap Points Race
1 Dan Woolfenden Yasumitsu-Schlapp
2 Kieran Yates Eastlands Velo
3 Lewis Hart Sport City Velo
Event 18 Youth Group 3 40 Lap Points Race
1 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
2 Andrew Nightingale James Hay RT
3 John McEvoy Liverpool Century
Event 19 Senior Group 1 30 Lap Points Race
1 Robbie Duncan Manchester whrs
2 John Kent Birkenhead NECC
3 David Todd Drighlington BC
Event 20 Senior Group 2 50 Lap Points Race
1 Tom Murray VS Cycles
2 Simon Roberts Race Scene
3 Nick Smith Nova CC

24th Nov 2003

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP Group 1
1 Simon Coley Eastlands Velo
2 Simon Winston Eastlands Velo
3 Katie Fernehough Eastlands Velo
EVENT 2 YOUTH 12 LAP SCRATCH Group 2
1 David Martell Eastlands Velo
2 Dan Wolfenden T Manchester
3 Tomas Skubala Sheffield Ph
EVENT 3 YOUTH 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Steven Burke Sport City
2 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
3 Christian Lyte Sport City
EVENT 4 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Bob Duckworth Bury Clarion
2 John Harris Team Lusso
3 David Wallace Weaver Valley
EVENT 5 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Ben Swift Scunthorpe Poly
2 Adam Nettleton ABC Centreville
3 Nick Smith Nova CC
EVENT 6 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP 1
1 Simon Winston Eastlands Velo
2 Katie Fernehough Eastlands Velo
3 Chelby Clarkson Eastlands Velo
EVENT 7 YOUTH DEVIL Group 2
1 Dan Wolfenden T Manchester
2 David Martell Eastlands Velo
3 Tomas Skubala Sheffield Ph
EVENT 8 YOUTH 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2pts Steven Burke Sport City
2 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
1.5 Mark McNally Liverpool Century
1.5 Jason Kenny Sport City
0.5 Christian Lyte Sport City
0.5 Josh Hargreaves Sport City
0.5 Mark Bateman Triangle AT
EVENT 9 SENIOR DEVIL Group 1
1 Garry Brown Weaver Valley
2 Roy Aitken Cheshire NC
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 10 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Thomas Murray Batley CC
1.5 Nick Smith Nova CC
1 Adam Nettleton ABC Centreville
I Ben Swift Scunthorpe Poly
0.5 Matthew Wood Scunthorpe Poly
0.5 Ian Murray Batley CC
0.5 Kevin Shand West Pennine NC
0.5 Neil Arnold East Bradford
0.5 Russell Holland PM
EVENT 11 YOUTH 6 LAP KEIRIN Group 1
1 Chelby Clarkson Mossley CRT
2 Simon Coley Eastlands Velo
3 Simon Winston Eastlands Velo
EVENT 12 YOUTH 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
4pts Dan Wolfenden Team Manchester
3 David Martell Eastlands Velo
1.5 Kieran Yates Eastlands Velo
EVENT 13 YOUTH DEVIL Group 3
1 Mark McNally Liverpool Century
2 Jason Kenny Sport City
3 Stephen Rudkin Liverpool Mercury
EVENT 14 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 1
4.5pts Robbie Duncan Manchester Whls
1.5 Garry Brown Weaver Valley
1 Graham Gregory Weaver Valley
1 David Wallace Weaver Valley
0.5 Bob Duckworth Bury Clarion
EVENT 15 SENIOR DEVIL Group 2
1 Ben Swift Scunthorpe Poly
2 Adam Nettleton ABC Centreville
3 Neil Arnold East Bradford
EVENT 16 YOUTH UNKNOWN DISTANCE Group 1
1 Jessica Anderson Eastlands Velo
2 Josh Murray Mossley CRT
3 Simon Coley Eastlands Velo
EVENT 17 YOUTH 30 LAP POINTS Group 2 & 3
1 Steven Burke Sport City
2 Mark Bateman Triangle RT
3 Josh Hargreaves Sport City
EVENT 18 SENIOR 40 LAP POINTS Group 1&2
1 Ben Swift Scunthorpe Poly
2 Robbie Duncan Manchester Whls
3 Adam Nettleton ABC Centreville
EVENT 19 50 LAP MADISON
1 Team 2 Ben Swift & Kevin Shand
2 Team 4 Thomas Murray & Mike Workman
3 Team 1 Matthew Wood & John Harris This was the last meeting for 2003, the League starts again on 12th January 2004

Your ACT news/race reports are very welcome
email to : azw@blueyonder.co.uk

Disclaimer: These results are reproduced in good faith. Any errors are due to OCR software recognition and me missing any obvious errors. If you spot any errors please email me at albertz@blueyonder.co.uk and I will correct them.
Full results will generally be about 8 days after the event.

0

Velodrome Home Page

Navigation bar if you are lost

Racing Home Page