250
ACT TRACK LEAGUE
RESULTS
March 2002

Monday Night Track League at the Manchester Velodrome
Contact: Neil Orrell (Orrell Cycles), 395 Hollinwood Avenue,
New Moston, Manchester. M40 0JQ.
Day Tel: 0161-681-1517
Evening Tel: 0161-684-8854

THE A.C.T. TRACK LEAGUE PRESENTS THE EASTER MONDAY TRACK MEETING
ON 1ST. APRIL 2002 AT 12.00 NOON
AT THE MANCHESTER VELODROME

Start Sheet Easter Monday Track Meet 1st April 2002

Entries to: Neil Orrell, 44,Owler Lane, Chadderton, OLDHAM, OL9 9PA

Tel & Fax: 0161 684 8854 E-mail: neilorrell@aol.com

 

25th March 2002

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Austin Burroughs Eastlands Velo
3 Michael Giverin Eastlands Velo
EVENT 2 WOMEN'S 10 LAP SCRATCH
1 Katherine Hilt Cycleways
2 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
3 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Scott Skade Eastlands Velo
2 Geoff Chaplin Chester RC
3 Dennis Cunningham Ravensthorpe CC
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Mike Workman Cheshire PC
2 Roy Aitken Cheshire RC
3 Philip Todd Drighlington BC
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Matthew Crampton Eastlands Velo
2 Mathew Wood Scunthorpe Poly
3 Thomas Murray Batley CC
EVENT 4 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Dan Wolfenden T Manchester
3 Austin Burroughs Eastlands Velo
EVENT 5 WOMEN'S OLYMPIC SPRINT Heat 1
Home Straight Losers Back Straight Winners
Jennifer Middlehurst Sarah Todd
Chloe Parrington Samantha Colley
Evelyn Kenyon Katherine Hill
EVENT 5 WOMEN'S OLYMPIC SPRINT Heat 2
Home Straight Time 1.02.06 Back Straight Time 1.04.19
Beth McWilliams Joanne Wilman
Hsu Mm Chung Carla White
Rusine Airstone Sarah Kennedy
EVENT 6 SENIOR DEVIL Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
3 Josh Quick Eastlands Velo
EVENT 6 SENIOR DEVIL Group 2
1 John Hans T Lusso
2 Philip Todd Drighlington BC
3 Mike Workman Cheshire RC
EVENT 6 SENIOR DEVIL Group 3
1 Matthew Crampton Eastlands Velo
2 Thomas Murray Batlley CC
3 Matthew Wood Scunthorpe Poly
EVENT 7 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Sam Hodges Race Scene
2 Alexander Dowdy Eastlands Velo
3 Lee Skade Eastlands Velo
EVENT 7 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Sam Greenhaigh ABC Centreville
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 8 SENIOR OLYMPIC SPRINT
Home Straight Time 55.44 Back Straight Time 55.99
Thomas Murray Robbie Duncan
Ben Major Jon Clarke
Matthew Wood Chris Stuttard
EVENT 9 WOMEN'S UNKNOWN DISTANCE
1 Katherine Hill Cycleways
2 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
3 Hsu Mm Chung Twickenham
EVENT 10 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
4.5pts Matthew Hopwood Airedale Olympic
1.5 Bob Duckworth Bury Clarion
1.5 Geoff Chaplin Chester RC
0.5 Josh Quick Eastlands Velo
0.5 Scot Skade Eastlands Velo
EVENT 10 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2.5pts John Harris T Lusso
1.5 Matthew Winston GS Strada
1.5 Mike Workman Cheshire PC
1.5 Gwyn Carless Matlock CC
0.5 Philip Todd Drighlington BC
0.5 Ben Quick Eastlands Velo
0.5 David Todd Drighlington BC
EVENT 10 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2pts Ben Major Yasumitsu Schlapp
1.5 Matthew Crampton Eastlands Velo
1 Nick Briggs Eastlands Velo
1 Tom Murray Batley CC
1 Steve Cronshaw Brereton Whls
0.5 Robbie Duncan Manchester Whls
0.5 Tony Parkinson Rochdale Tri Club
0.5 Steve Bennet Pearce Cycles
0.5 Chris Stuttard Veg C & AC
EVENT 11 YOUTH DEVIL
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Sam Greenhaigh ABC Centreville
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 12 WOMEN'S DEVIL
1 Katherine Hill Cycleways
2 Hsu Mm Chung Twickenham
3 Rusine Airstone VC St Raphael
EVENT 13 SENIOR POINTS Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
3 Matthew Hopwood Airedale Olympic
EVENT 13 SENIOR POINTS Group 2
1 Matthew Palmer Eastlands Velo
2 John Harris T Lusso
3 Matthew Winston GS Strada
EVENT 13 SENIOR POINTS Group 3
1 Tony Parkinson Rochdale Tri Club
2 Tom Murray Batley CC
3 Ian Murray Batley CC

18th March 2002

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Michael Giverin Eastlands Velo
3 Sam Greenhaigh ABC Centreville
EVENT 2 WOMEN'S 10 LAP SCRATCH
1 Rusine Airstone VC St Raphael
2 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
3 Carla White Pearce Cycles
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
3 Josh Quick Eastlands Velo
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group
1 Tony Brooks Brooks Cycles
2 Kristian Poole PM
3 Nigel Bishop ABC Centreville
EVENT 3 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Thomas Murray Batley CC
2 Chris Edmondson Blackburn CTC
3 Nick Smith Nova CC
EVENT 4 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Sam Hodges Race Scene
S Liam Craighill Eastlands Velo
EVENT 5 WOMEN'S 10 LAP COURSE DES PRIMES
5pts Rusine Airstone VC St Raphael
2.5 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
1.5 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
0.5 Sarah Kennedy Keighley RC
EVENT 6 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
2pts Josh Quick Eastlands Velo
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
1.5 Geoff Chaplin Chester RC
1 Scot Skade Eastlands Velo
1 Ken Hodgins Stockport Clarion
1 Phil Collins Bury Clarion
EVENT 6 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Russell McLean Border City Whls
1.5 Paul West Stretford Whls
1.5 Tony Brooks Brooks Cycles
1 Kristian Poole PM
1 Matthew Winston GS Strada
0.5 Mike Workman Cheshire RC
0.5 Nigel Bishop ABC Centreville
0.5 Adam Nettleton ABC Centreville
EVENT 6 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 3
2pts Nick Smith Nova CC
2 Chris Edmondson Blackburn CTC
1 Ben Major Yasumitsu Schlapp
1 Neil Arnold East Bradford
1 Chris Stuttard Veg C & AC
0.5 Thomas Murray Batley CC
0.5 John Leach Kent Valley RC
EVENT 7 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Dan Wolfenden T Manchester
2 Sam Hodges Race Scene
3 Joanne Wilman Eastlands Velo
EVENT 7 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Sam Greenhaigh ABC Centreville
3 Austin Burroughs Eastlands Velo
EVENT 8 INVITATION OLYMPIC SPRINT Heat 1
Home Straight Time 51.308 Back Straight Time 53.461
Ben Major Tom Murray
Ashley Wild Matthew Wood
Nick Briggs Chris Edmondson
EVENT 8 INVITATION OLYMPIC SPRINT Heat 2
Home Straight Time 1.19.291 Back Straight Time 1.15.888
Carla White Sarah Kennedy
Joanne Wilman Jennifer Middlehurst
Jeanette Baxter Jane Carter
Evelyn Kenyon Rusine Airstone
EVENT 9 SENIOR DEVIL Group 1
1 Adrian Smith Bury Clarion
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
3 Josh Quick Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR DEVIL Group 2
1 Kristian Poole PM
2 Tony Brooks Brooks Cycles
3 Russell McLean Border City Whls
EVENT 9 SENIOR DEVIL Group 3
1 Matthew Wood Scunthorpe PoIy
2 Steve Bennet Pearce Cycles
3 Neil Morton Ferryhill Whls
EVENT 10 YOUTH 12 LAP POINTS
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Austin Burroughs Eastlands Velo
3 Simon Colley Eastlands Velo
EVENT 11 WOMEN'S UNKNOWN DISTANCE
1 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
2 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
3 Rusine Airstone VC St Raphael
EVENT 12 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Josh Quick Eastlands Velo
2 Adrian Smith Bury Clarion
3 Andrew Nightingale Mossley CRT
EVENT 12 SENIOR 20 LAP POINTS Group 2
1 Kristian Poole PM
2 Chris Edmondson Blackburn CTC
3 Robbie Duncan Manchester Whls
EVENT 13 40 LAP MADISON
1 Team 1 Tom Murray & Matthew Wood
2 Team 5 Tony Parkinson & Ben Major
3 Team 2 John Leach & John Moore

11th March 2002

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP Heat 1
1 Michael Giverin Eastlands Velo
2 Daniel Fernhough Eastlands Velo
3 Josh Quick Eastlands Velo
EVENT 2 WOMEN'S 12 LAP SCRATCH
1 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
2 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
3 Rusine Airstone VC St Raphael
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Jason Kenny Eastlands Velo
2 Kristian Poole PM
3 Adrian Smith Bury Clarion
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Nick Briggs Eastlands Velo
2 Graham Wilman Yasumitsu Schlapp
3 Matthew Crampton Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Ht 1
1 Jennifer Middlehurst T Letchworth
2 Sam Hodges Race Scene
3 Joanne Wilman Eastlands Velo
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Ht 2
1 Austin Burroughs Eastlands Velo
2 Joss Bentley Liverpool Century
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 4 WOMEN'S DEVIL
1 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
2 Rusine Airstone VC St Raphael
3 Sarah Kennedy Keighley Velo
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 2
1 Kristian Poole PM
2 Ben Quick Eastlands Velo
3 Phil Collins Bury Clarion
EVENT 4 SENIOR DEVIL Group 3
1 Thomas Murray Batley CC
2 Nick Smith Nova CC
3 Tony Parkinson Rochdale Tri Club
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Lewis Hart Eastlands Velo
2 Joanne Wilman Eastlands Velo
S Lee Skade Eastlands Velo
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Dan Wolfenden T Manchester
2 Michael Giverin Eastlands Velo
3 Roy Turner Eastlands Velo
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 3
1 Scott Skade Eastlands Velo
2 Joss Bentley Liverpool Century
3 Daniel Fernhough Eastlands Velo
EVENT 6 SENIOR 8 LAP KEIRIN
1 Matthew Wood Scunthorpe Poly
2 Matthew Crampton Eastlands Velo
3 Ben Major Yasumitsu Schlapp
EVENT 7 LADIES 8 LAP KEIRIN
1 Rusine Airstone VC St Raphael
2 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
3 Chloe Parrington Yasumitsu Schlapp
EVENT 8 YOUTH ITALIAN PURSUIT Heat 1
Home Straight Time 1.49.90 Back Straight Time 1.51.32
Jake Major Katie Fernhough
Lee Skade Simon Coley
Lewis Hart Alexander Dowdy
Liam Craighill Jennifer Middlehurst
Sam Hodges Roy Turner
EVENT 8 YOUTH ITALIAN PURSUIT Heat 2
Home Straight Time 1.32.74 Back Straight Time 1.35.36
Dan Wolfenden Michael Giverin
Sam Greenhaigh Josh Quick
Joss Bentley Austin Burroughs
Scott Skade Katie Fernhough
Daniel Fernhough
EVENT 9 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 1
5pts Matthew Palmer Eastlands Velo
3 Adrian Smith Bury Clarion
1.5 Kristian Poole PM
1 Jason Kenny Eastlands Velo
EVENT 9 SENIOR 12 LAP COURSE DES PRIMES Group 2
2pts Chris Edmondson Blackburn CTC
1.5 Robbie Duncan Manchester Whls
1.5 Steve Cronshaw Brereton Whls
1 Ben Major Yasumitsu Schlapp
1 Thomas Murray Batley CC
0.5 Nick Smith Nova CC
0.5 Graham Wilman Yasumitsu Schlapp
0.5 Jon Clarke Oldham Century
EVENT 10 YOUTH DEVIL
1 Daniel Fernhough Eastlands Velo
2 Joss Quick Eastlands Velo
3 Michael Giverin Eastlands Velo
EVENT 11 WOMEN'S 30 LAP POINTS
1 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
2 Fleur Montgomery PM
3 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
EVENT 12 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 Jason Kenny Eastlands Velo
2 Ben Quick Eastlands Velo
3 Matthew Palmer Eastlands Velo
EVENT 12 SENIOR 30 LAP POINTS Group 3
1 Tony Parkinson Rochdale Tri Club
2 Matthew Wood Scunthorpe PoIy
3 Steve Bennet T Pearce

4th March 2002

EVENT 1 YOUTH 8 LAP H/CAP
1 Andrew Nightingale Mossley CRT
2 Josh Quick Eastlands Velo
3 Daniel Fernhough Eastlands Velo
EVENT 2 WOMEN'S 12 LAP SCRATCH
1 Katherine Hill Cycleways
2 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
3 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 2
1 Matthew Palmer Eastlands Velo
2 Steve Parsons Scunthorpe Poly
3 Gary Brown Weaver Valley
EVENT 2 SENIOR 12 LAP SCRATCH Group 3
1 Matthew Crampton Eastlands Velo
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Thomas Murray Batley CC
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Ht 1
1 Josh Quick Eastlands Velo
2 Austin Burroughs Eastland Velo
3 Dan Wolfenden T Manchester
EVENT 3 YOUTH 10 LAP PACED H/CAP Ht 2
1 Sam Greenhaigh ABC Centreville
2 Andrew Nightingale Mossley CRT
3 Scott Skade Eastlands Velo
EVENT 4 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 1
31/2pts Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
1.5 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
1.5 Katherine Hill Cycleways
1.5 Jane Carter Yasumitsu Schlapp
.5 Julie Hill Cycleways
EVENT 4 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 2
2.5pts Nick Briggs Eastlands Velo
1.5 Ben Quick Eastlands Velo
1 Matthew Palmer Eastlands Velo
1 Albert Zwolinsky Yasumitsu Schlapp
1 Bob Duckworth Bury Clarion
1 Russell McLean Border City Whls
.5 Jeff Craighill Hyde Olympic
EVENT 4 SENIOR COURSE DES PRIMES Group 3
2.5pts Ben Major Yasumitsu Schlapp
2 Chris Edmondson Blackburn CTC
1.5 Ashley Wild Yasumitsu Schlapp
1 Tony Parkinson Rochdale Tri Club
1 Stuart Brown Weaver Valley
.5 Thomas Murray Batley CC
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 1
1 Alexander Dowdy Eastlands Velo
2 Lee Skade Eastlands Velo
3 Jake Major Eastlands Velo
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 2
1 Joss Bentley Liverpool Century
2 Dan Wolfenden T Manchester
3 Sam Hodges Race Scene
EVENT 5 YOUTH 6 LAP KEIRIN Heat 3
1 Josh Quick Eastlands Velo
2 Sam Greenhaigh ABC Centreville
3 Daniel Fernhough Eastlands Velo
EVENT 6 SENIOR OLYMPIC SPRINT Heat 1
Home Straight Time 1.00.42 Back Straight Time 1.00.74
Mike Workman John Jackson
Roy Aitken Gary Brown
John Hans Albert Zwolinsky
EVENT 6 SENIOR OLYMPIC SPRINT Heat 2
Home Straight Time 54.99 Back Straight Time 51.60
Steve Bennet Matthew Crampton
Robbie Duncan Stuart Brown
Chris Edmondson Chris Stuttard
WOMEN'S OLYMPIC SPRINT
Home Straight Time 101.76 Back Straight Time 1.02.63
Evelyn Kenyon Carla White
Samantha Colley Fleur Montgomery
Jane Carter Katherine Hill
EVENT 7 YOUTH ITALIAN PURSUIT
Home Straight Time 3.06.10 Back Straight Time 3.01 .69
Jake Major Katie Fernhough
Simon Coley Lee Skade
Liam Craighill Alexander Dowdy
Sam Hodges Roy Turner
Dan Wolfenden Joss Bentley
Jennifer Middlehurst Sam Greenhaigh
Scott Skade Daniel Fernhough
Austin Burroughs Andrew Nightingale
Phillip Todd Josh Quick
EVENT 8 WOMEN'S DEVIL
1 Samantha Colley Yasumitsu Schlapp
2 Evelyn Kenyon Yasumitsu Schlapp
3 Jeanette Baxter Manchester Whls
EVENT 8 SENIOR DEVIL Group 2
1 Steve Parsons Scunthorpe Poly
2 Matthew Palmer Eastlands Velo
3 Ben Quick Eastlands Velo
EVENT 8 SENIOR DEVIL Group Group 3
1 Matthew Crampton Eastlands Velo
2 Matthew Wood Scunthorpe Poly
3 Ian Murray Batley CC
EVENT 9 YOUTH 12 LAP POINTS
1 Andrew Nightingale Mossley CRT
2 Daniel Fernhough Eastlands Velo
3 Josh Quick Eastlands Velo
EVENT 10 SENIOR 20 LAP POINTS Group 1
1 Bob Duckworth Bury Clarion
2 Gary Brown Weaver Valley
3 Adrian Smith Bury Clarion
EVENT 10 SENIOR 30 LAP POINTS Group 2
1 Steve Cronshaw Brereton Whls
2 Chris Edmondson Blackburn CTC
3 Nick Briggs Eastlands Velo
EVENT 11 40 LAP MADISON
1 Team 1 Tom Murray & Matthew Wood
2 Team 2 Ian Murray & Martin Usher
3 Team 6 Tony Parkinson & Nick Smith
Your ACT news/race reports are very welcome
email to : azw@blueyonder.co.uk
Disclaimer: These results are reproduced in good faith. Any errors are due to OCR software recognition and me missing any obvious errors. If you spot any errors please email me at azw@blueyonder.co.uk and I will correct them.
Results will generally be about 10 days after the event and published on a monthly basis. (updated weekly, but each page will show one month at a time).

0

Velodrome Home Page

Navigation bar if you are lost

Racing Home Page
L>